Dalga Geçilen Gencin Ders Niteliğindeki Cevabı

Merhaba arkadaşlar son günlerde özellikle sosyal medyayı sallayan bu olayı bende sitemde paylaşmak ve konuyla alakalı fikirlerimi paylaşmak istedim. İzmir metrosunda Ayağında terliğiyle kitap okuyan bir genç arkadaşımız (Ali) gizlice fotoğrafı çekilmiş ve kendisine kız tavlamak entel görünmek için kitap okuyorsun ayağındaki terliğe bak gibi bir açıklama yapılarak fotoğrafı sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılmıştı.

Bunun üzerine olay iyice yayılınca Ali de kendi fotoğrafının altına “Arkadaşlar fotoğraftaki kişi benim ve hiç utanmıyorum karşımda oturan kızın namusuna bakmadığım için… Ben cebi çok zengin biri değilim hatta ilkokul altı terkim, annem babam ayrı ama ben toplumun huzurunu kaçıran bir serseri olmadığım için utanmıyorum. Elbisem kirli, terliğim bindiğim metroya uygun değil, zihnimi kirletmiyorum… Param yettiğince kitap alıyorum, kütüphaneye gidiyorum…” diyerek yorum atmış ve kendisine bu konuda çok sayıda destek gelmişti.

Aslında Ali kendi durumunu çok iyi idrak etmiş birisi olduğunu karşısındaki kendini bilmez, ön yargılı kişilere sataşmak yerine kendini anlatarak belli etmişti. Bizim toplumumuzda insanların ön yargıları yok olmadıkça ve böyle insanlar sadece kılık kıyafetleriyle yargılandıkça biz hiç bir zaman bir adım öteye gidemeyiz.

Ayrıca bizim atalarımızın söylediği bir söz de var böyle kişiler için insanın zikri neyse fikride o olur. Kendi ayağında baba parası ile bilmem ne kadara alınmış ayakkabı son model cep telefonu ile kendinde bir vasfı olmayan kişiler kendine bir arkadaş edinemediği için bu gencimizi kıskanmış ama sonuçta yine kendileri rezil olmuşlardır.sosyal-medyayi-sallayan

hatunzade

YORUM YAZIN