Darbe Neden Başarılı Olamadı? İşte O İki Önemli Hata

Darbe Neden Başarılı Olamadı? İşte O İki Önemli Hata

Güvenlik uzmanı Mete Yarar, darbecilerin en büyük hatalarını söyledi.

Güvenlik uzmanı Mete Yarar’dan darbe girişimiyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Yarar, darbecilerin sabaha karşı kontrolü ele alacağını ancak darbe girişimi sızdığı için erken harekete geçtiklerini söyledi. Yarar’ın sözleri şöyle:

“DARBE SABAHA KARŞI YAPILACAKTI

“Darbe sabaha karşı yapılacaktı. Önce Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT ve asıl önemlisi Cumhurbaşkanı’nı ele geçirip daha sonra sabaha karşı 05.00’te darbeyi kamuoyuna duyuracaklardı. Ancak Genelkurmay içindeki gelişmeleri MİT deşifre edince saati öne çektiler.

İzmir’den onlarca asker 4 helikopterle Cumhurbaşkanı’nın oteline doğru yola çıkıyor. Bu esnada telsiz konuşmaları var. MİT bu telsiz konuşmalarını yakalıyor. ‘İnlerimize gireceklerdi, inlerine girmeye gidiyoruz’ diyorlar telsiz konuşmalarında. İşte bu konuşma yakalanınca MİT, Cumhurbaşkanı koruma müdürüne haber veriyor. Hemen hareket edin diyorlar. Cumhurbaşkanı hareket ettikten yaklaşık 15 dakika sonra askerler geliyor. Cumhurbaşkanı 15 dakika ile kurtuluyor.

HER YERDE MUHBİRLERİ VARDI

Darbecilerin bütün birimlerde muhbiri vardı. ve bütün bilgileri onlardan aldılar. Özellikle yaverleri yanlarına çekmeyi başarmışlar.

1 . ORDU KOMUTANININ TAKTİĞİ

İstanbul’da 1. Ordu Komutanını arayarak ‘Bize katıl’ diyorlar. Bu esnada komutan akıllı bir hareket yapıyor ve ‘Bir düşüneyim’ diyor. Telefonu kapatıp Cumhurbaşkanı’nı arıyor 1. ordu Komutanı ve darbeyi haber veriyor. Ve bu haberle gerekli önlemler alınabiliyor.

16 YAŞINDA ÇOCUKLARI YOLLADILAR

İstanbul’da 16 yaşında askeri öğrencilere silah verip karakol basmaya yolladılar. Bunlar da çocuk. Darbeciler iki şeyi düşünemedi. Komutanların direnmeyeceğini sandılar. Özel Kuvvetler Komutanlığı komuta merkezini ele geçirememeleri. Ayrıca 1. ordu Komutanı’nın destek vermemesi ve darbeyi ifşa etmesi darbecilerin yaptığı 2 büyük hata oluyor.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir