Dekan’dan Skandal Açıklama “Kadın Adaylara Oy Yok”

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Dekanı Prof. Doktor Mehmet Karalı önümüzdeki seçimlerde kadın adaylarla ilgili olarak twitterdan yaptığı paylaşım olay yarattı.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi dekanlarından Profösör Dokor Mehmet Karalı yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili twitter üzerinden kadınların evde oturması ve çalışmaması gerektiğini savunarak yaptığı paylaşım tüm kesimlerin dikkatini çekti.

Alınan Bilgiye göre Karalı, mutlu bir ailenin iyi bir eş, iyi bir anne olmaktan geçtiğini savunarak çalışan hanımların iyi çocuk yetiştiremeyeceğini, bir başkan yada bakan olmaktansa iyi bir ev hanımı olması gerektiğini savundu.

İşte Profösör Doktor’un olay yaratan sözleri şu görselle paylaştı.

 

Dekan'dan Skandal Açıklama "Kadın Adaylara Oy Yok"

Bu olay yaratan açıklamanın ardından başkana çok sayıda tepki geldi. Bunların en dikkat çekeni ise Konya Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’dan geldi. Toru Eğitimli kadının hem ailesine hem de milletine faydalı olacağını savunarak  ‘Son derece yanlış bir açıklama, kendi düşüncelerini bağlar ancak unutulmamalı ki Peygamber efendimizin annesi o dönemde en büyük ticaret kervanlarının başında ticaretle uğraşmış. Hem aile hayatında hem iş hayatında büyük bir başarı elde etmiştir. Bununla birlikte 13. Yüzyılda Fatma bacı tarafından kurulan “Bacıyan-ı Rum” teşkilatının sosyal, kültürel ve sanat alanında yaptıkları çok iyi bilinmektedir. Kadınlara meslek kazandıran bir teşkilat olan Bacıyan-ı Rum aynı zamanda ev hayatındaki kadınlara sosyal görevler vermekteydi. , ‘Evi dişi kuş kurar. 2 çocuğum var. İkisinin de eğitim hayatı devam ediyor. Eğitimli ve çalışan bir anne ve bir eş olarak olaylara bakış açım her zaman farklı olmuştur. Hayatın içinde olan kadının çalışma hayatının içinde de olması kadar sağlıklı ve olumlu bir şey olamaz. Kadın eli değen yerde zarar değil fayda olur’ dedi.

Aldığı tepkilerin çığ gibi büyüdüğünü gören Dekan Karalı Paylaşımı sildiği görüntülendi.

 

 

 

hatunzade