Derya Baykal Çilek Çanta Yapılışı

derya-baykal-cilek-canta-yapilisiDerya Baykal ve Sibel hanımın eski program yayınından aldığımız afgan mili de denilen tunus işi çilek çanta modelinin yapılışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu çanta özellikle kız çocukları için çok sevimli ve sempatik olacaktır. bizlerinde yün çantaları yada bu modelden yapılan battaniyelerde çok hoş olacaktır.

Yeşil iple 62 zincir çekilip kapatılır. Her ilmeğe tek batarak ikili trabzan yapılır. 1 zincir çekilip üst sıraya çıkılır. Her ilmeğe batıp sık iğne yapılır.

1.SIRA

Pembe ip sık iğne ile sabitlenir. Aynı ilmeğe 6 tane ikili trabzan yapılır. 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 2 ilmeğe sık iğne ile tutturulur. 2 zincir çekilir, 1 ilmek atlanır, 2’inci ilmeğe 6 tane ikili trabzan yapılır. Bu şekilde örülerek sıra tamamlanır.

2.SIRA

Yeşil ipe geçilir. İlk trabzanın tepesine batılıp, ilmek çıkarılır, aynı ilmeğin içinden 1 ilmek daha çıkarılıp tığın üstünde bekletilir. Her trabzanın tepesine aynı işlem uygulanır. Tığın üstündeki ilmekler 1 defa da toplanıp 1 zincir çekilerek sıkıştırılır. 3 zincir çekilip sonraki 6 trabzanın tepesine de aynı işlem uygulanır. Sıra bu şekilde tamamlanır.

3.SIRA

Pembe ipe geçilir. Bir önceki sırada yapılan 3 zincirlik yuvaya 6 tane ikili trabzan yapılır. 2 zincir çekilir. Alt sırada yeşil iple toplanan noktaya sık iğneyle tutturulur. 2 zincir çekilir, bir sonraki 3 zincirlik yuvaya 6 tane ikili trabzan yapılır. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür.

Daha sonra 2’inci sıra ve 3’üncü sıradaki işlemler tekrarlanarak 5’inci sıra çilek yapılır.

Yeşil iple 1 sıra sık iğne, 1 sıra ikili trabzan yapılarak örgü tamamlanır.

hatunzade