Derya Baykal Kartanesi Battaniye Yapımı 05-01-2015

Derya’nın dünyası programında bugün Nurgün tezcan hanımın hazırlamış olduğu motifli kar tanesi battaniye bebek içinde olabilir biraz büyük olduğu için diz battaniyesi de olabileceğini belirttiler hemen Aldığım sayıları paylaşmak istiyorum.

Motifin yapılışı:

3,5 numaralı tıp ile zincir yada bebek yünüyle yapılmaktadır battaniyemiz.

öncelikle 6 zincir çekip bir yuva yapıyoruz 3 zincir çekerek birinci sıraya çıkıyoruz

1. Sıra: 1 dolayarak 2 li traban yapıyoruz ve altıgen olacağı iiçin yuvaya 6 ane 2’li trabzan yaparak kapatıyoruz.

2. sırada: Hemen 3 zincir çek ve o yuvaya 2’li trabzan oluştur. ve zincir çekmeden diğer yuvaya geç burada 2 tane 2 li trabzan yap 2 zincir çek yine 2 tane 2 li trabzan yap yine zincirsiz diğer yuvaya geç. ve bu sırayı böyle tamamla.

3.Sıra: 3 zincir çek 3 kere dola 3’lü trabzan yap ve zincirsiz diğer yuvaya geç orada 3 tane 3 lü trabzan yap 3 zincir 3’lü trabzan ve zincirsiz diğer yuvaya geç bu sıra tamamladığında şeklimiz çıkmış oluyor.

4. Sıra: 3 zincirle yukarı çık 4 tane 3’lü tabzan 4 zincir çek 4 tane 4’lü trabzan yap ve  zincirsiz yan yuvaya geç. bu şekilde bunu tamamladıktan sonra diğer renkli ipimize geçiyoruz.

5. Sıra: 1 zincirle her dolgunun üzerine sık iğne yapılacak ve zincirlern üzerine 3 sık iğne yapılacak. burada kar tanesi görünümü vermek için boşluklarda yani yuva aralarında bir alt sıraya 2li tabzanla, onun altına 3’lü trabzanla sonra yine 2’li trabzanla yapıp örgümüze devam ediyoruz.

6 Sıra: bu son sıramıza her sık iğnenin üzerine 3 lü trabzan yapıyoruz ve aralarda iki zincir çekiyoruz diğer motifle birleştiriyoruz.

Ve bu motif gibi 64 tane olduğunda Battaniyemiz Hazır oluyor.

hatunzade

YORUM YAZIN