Deve Dikeni’nin Faydaları

Deve Dikeni’nin Faydaları – Deve dikeni özellikle oluşabilecek karaciğer problemlerini önlemek ve tedavi etmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Deve dikeninin aynı zamanda depresyon, reflü, şeker hastalığı, Parkinson hastalığı, yüksek kolesterol, adet problemleri gibi sağlık problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Deve dikeni bitkisini ister bir aktardan satın alıp çayını yapabilir, isterseniz de tüketilmesinin daha kolay bir yolu olan deve dikeni ekstresi içerikli gıda takviyelerini kullanabilirsiniz.

Deve Dikeni Faydaları

Deve dikenin hem tohumundan hem kökünden hem de yaprağından faydalanabilirsiniz. Deve dikenini şifa olarak kullanmanın yanı sıra, lezzetli enfes tarifte yemeklerde hazırlayabilirsiniz. Deve dikeninin nasıl hazırlanması gerektiğine gelmeden önce ilk olarak faydalarından bahsedelim.

Karaciğer hastalıkları

Deve dikeni en başta karaciğer hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Karaciğerin yağ parçalama özelliğini kullanarak bu organda yağ birikmesine engel olur. Dolayısıyla deve dikeni tüketerek karaciğerinizin yağlanmasını engelleyebilir, karaciğer hastalıklarından korunabilirsiniz.

Mide ve sindirim sistemi

Deve dikeni düzenli miktarlarda tüketildiğinde sindirim sistemi ve mide de meydana gelen rahatsızlıkların gelişmesine de engel olur.

Sirozu Engeller

Alkol kullanımına bağlı olarak vücutta gelişen siroz hastalığına deve dikeni engel olmaktadır. Tabii alkolün vücutta oluşturduğu yıkımı hiçbir ürün engelleyemez.

Ateş Düşürücü

Deve dikeni suyunun ateş düşürücü etkisi olduğu söylenmektedir.

Romatizma

Deve dikeni bitkisinin romatizmaya bağlı gelişen hastalıkları da engellediği söylenmektedir.

Kanser Tedavisi

Deve dikeni bitkisinin kanser hücreleri engelleyici etkisi olduğu ve gelişmesini durduğu bilinmektedir. Günde bir bardak deve dikeni çayının kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyici etkisi bulunmaktadır.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır

Deve dikeni bitkisi sürekli kullanıldığında ciddi yan etkilere sebep olabilir bu nedenle günlük kullanımda doz miktarına dikkat etmek gerekir.

Eğer ciddi bir sağlık sorununuz varsa ve tedavi amaçlı deve dikenini kullanacaksanız 3 aylık molalarla kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak her zaman bu tip alternatif tıp yöntemlerinin doktor kontrolünde olması gerekmektedir.

Malzemeler

1 çay kaşığı deve dikeni tohumu

1 çay bardağı su

Nasıl hazırlanır?

Deve dikeni tohumunu suyun içerisinde haşlayın. 20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzün. Aynı zamanda ciddi karaciğer hastalıkları için deve dikeni tohumunun hapları eczanelerde satılmaktadır. Doktorunuza danışarak karaciğer hastalıkları için deve dikeni hapını tüketebilirsiniz.

Akın Bolat

YORUM YAZIN