Dolandırıcılara Dikkat!!

Dolandırıcılara Dikkat!!

Dün ülke gündemine yıldırım gibi düşen 50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri çalındı iddası önce hükümet görevlileri tarafından yalanlanmış daha sonra Başbakan AHmet Davutoğlu Tarafından Açıklama Yapılarak Onaylanmıştı…

Vatandaşlarımızı uyaran uzmanlar her çalan telefondan, kapıya gelen herkesten, alınan her E-postadan şüphelenmemiz gerektiğini belirterek “Telefonla kimlik bilgilerinizi, yakınlarınızın isimlerini ve adresinizi söyleyerek daha fazla kişisel bilgi paylaşmanızı isteyen veya polis gibi resmi kurumdan arıyor gibi davranarak sizi dolandırmaya çalışanlara karşı uyanık olun” diyor.

Postaya girmeyin Adresinize ödemeli kargo gönderilmiş gibi yapılabilir, bu kargonun bir hediye veya değerli bir gönderi olduğu söylenebilir ve yüklü miktarlarda gönderi ücreti talep edilebilir. Emin olmadığınız hiçbir kargoyu kabul etmeyin. Kimlik bilgilerinizin sitede adınızı aratmayın. Bu bilgileri yükleyen kişilerin hedefi olabilirsiniz.

‘Paranı da çeker, evini de satar’

50 milyon kişinin kimlik bilgilerini internet yoluyla ele geçirebilen kötü niyetli kişilerin neler yapabileceğini uzmanlara sorduk. Kimlik çıkarıldıktan sonra ise bankadan para o kişi adına para çekmek, kredi almak, kişilerin tapulu mallarını satmak ya da şirket kurmak gibi pek çok dolandırıcılık türü yapılabiliyor.

‘Kapına icra gelirse şaşırma’

TİCARET ve Borçlar Hukuku Uzmanı Avukat Selahattin Canbolat çalınan bilgilerle neler yapılabileceğini şöyle anlatıyor: “Kötü niyetli kişi bu bilgileri ele geçirdikten sonra bir muhtarlıktan alacağı kayıp belgesiyle yeni bir nüfus cüzdanı çıkarabilir. Kritik nokta dolandırıcının nüfus cüzdanı sahibi olmasıdır. Hüviyeti alan kişi bankaya gidip paranızı çekebilir. Adınıza kredi alabilir, araba kiralayabilir.

Ayrıca sahte vekaletname çıkararak tapu dairesinde evinizi, dükkanınızı kendisine aitmiş gibi satabilir. Dolandırıcı hüviyetle adınıza yeni bir şirket kurabileceği gibi, ayrıca kendisini alacaklı gösterip bir senet düzenleyerek size ilamsız icra takibatı yapabilir. Mahkemeler şu anda bunlara benzer davalarla dolu. Bunlardan korunmak için hesapları ve vergi dairesi kayıtlarını sık sık kontrol etmek, bankalarda belli limit üzerinde onay aldırmak ve güvenlik sorularının sayısını ARTtırmak işe yarayabilir.

 

 

 

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir