Domateste Dip Çürümesi Neden Olur Çözümü Nedir

Evinde bulunan ya da bir bahçede hobi olarak amatörce domates yetiştiricilerinin başta gelen sorunu tam meyvelerin olgunlaşmaya başladığı sırada altlarının çürümesidir. Bir düşünün sizler o kadar zahmetle tohum ekiyor, fide yetiştiriyor, dikiyor, büyütüyor, suluyorsunuz ve meyvelerin olgunlaştığını gözlüyorsunuz ama tam kızarmasını beklerken meyveler alttan çürümeye başlıyor. Gerçekten çok can sıkıcı bir durum.

Domateste Dip Çürümesi Neden Olur Çözümü Nedir

Domates’in Çiçek Sonu Çürüklüğü’nün Sebebi Toprak PH’ının Düşüklüğüdür.

Yetiştirdiğiniz bitkinin ne tür toprak istediği, su isteği (az su, çok su, taban suyu v.s), iklim isteği (serin, sıcak, soğuk) gibi faktörlerin yanında toprağın PH değerinden bahsedilir. Diğer konuların bahçeyle uğraşanlar tarafından az çok bilinmesine rağmen PH’ın ne olduğu pek bilinmediğinden etkileri de anlaşılamaz.

PH asitli mi yoksa bazik mi olduğunu gösteren bir ölçüdür. 0 ile 14 arasında bir ölçüsü vardır. 0 çok asitli 14 çok bazik toprağı ifade etmek için kullanılır.

Bu kısa izahtan sonra toprak PH’ının nasıl değişeceğine bakalım:

  • 1. Gübreleme PH’ı düşürür.
  • 2. Kireçleme PH’ı yükseltir.

Yetiştirdiğimiz bitkinin daha fazla beslenebilmesi, iyi büyümesi için biz toprağı gübreleriz. Gübreleme de PH’ı düşürür. PH’ın 5’in altına düşmesi aşağı yukarı bitkinin topraktan hiç besin alamamasına sebep olur ve neticede meyve altlarında çürüme meydana gelir.

Çürümemesi İçin Ne Yapılmalı?

PH metreyle ölçüm. (PH değeri 6,6)

Bahçedeki PH değeri 6.6 yani domates yetiştirilmesi için ideal. Balkondaki saksılara gelince: Yanmış tavuk gübresiyle karıştırılmış toprakla saksıda yetişen, yaprakları koyu, parlak, canlı yeşil olan bu domates bitkisi görünüş olarak harika. Ama toprağın PH’ını ölçtüğümde 6 çıktı.

PH Dengesini Korumak İçin Tavsiyeler

Balkonunda bir iki saksıda domates yetiştirenlere tavsiye nalburdan alınacak sönmüş kirecin saksı toprağına karıştırılması. Orta boy bir saksı için bir çorba kaşığı kireç problemi çözer. Kireci toprağın üst kısmıyla karıştırdıktan sonra sulamayı unutmayın ki kireç eriyerek toprağa işlesin. Ya da kireci bir kap içerisinde suda eriterek, bu suyla bitki sulanmalı.

Domates artık filizlenip çiçek açmaya başladığında ölmeyecek kadar az sulanmalıdır. Bunun sebebi bitkiyi çiçek açmaya zorlamaktır. Ne kadar fazla çiçek, o kadar fazla meyve demektir. Bu dönemde verilecek fazla su çiçeklerin dökülmesine, tutan çiçeklerde meydana gelen meyvelerde de çiçek sonu çürüklüğüne sebep olmakta.

Domateslerin sulanması sabah erken saatlerde veya gece serinliğinde yapılmalıdır. Bunun bir sebebi günün sıcaklığında buharlaşmanın fazla olmasıyla sulamanın bir kısmının yabana gideceğidir. Diğer sebep ise özellikle akşamüstü, günün yüksek sıcaklığından dolayı domatesin yaprakları solmaktadır.

Yapraklardaki aşırı su kaybından dolayı meydana gelen bu durumu üretici ya da hobist domatesin kuruduğuna yormakta ve aşırı su vermektedir. Aşırı sulama ise çiçek sonu çürüklüğüne yol açmakta.

Akın Bolat