DÜDÜKLÜDE BUNU SAKIN PİŞİRMEYİN

Düdüklü tencereler hayatı oldukça kullanılan ve hem pratik hem de ekonomik olarak avantajlı bir üründür. Hemen hemen her evde kullanılan pişirmesi normal tencerelerde zor olan Et, bakliyat, ve buğday gibi ürünlerin normal tencerede pişme süresinden çok daha erken pişmesini böylece hem zaman hem de enerji tasarufu sağlamaktadır.

Düdüklü tencere avantajları olduğu gibi aynı zaman da çok tehlikeli bir mutfak aletidir. Hepimiz düdüklünün patlaması esnasında yarar

Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Talha Özger, düdüklü tencerelerin en çok tercih edilme nedeninin zamandan tasarruf sağlaması olduğunu belirtti. Yemeklerin normal tencerede pişirme süresinin yaklaşık yarısında hazır olduğunu, bu nedenle çoğu kullanıcının düdüklü tencereyi “mutfağın kurtarıcısı” olarak tanımladığını aktardı.

Aynı yemeği hem normal tencerede hem de düdüklü tencerede pişirmeyi deneyen ve düdüklü tencereden çok daha lezzetli sonuç aldığını belirten birçok kullanıcı olduğunu sözlerine ekleyen Özder, “Düdüklü tencerelerin kullanma talimatlarına uyulduğu takdirde patlama ihtimali söz konusu değil. Burada önemli olan nokta, bu tencereleri kullanmaya başlamadan önce üretici firmanın kullanma talimatlarının okunması ve bu yönlendirmelere tamamen uyulması” diye konuştu.

Peki, yaşanan patlamalarda tencere içinde pişen yemeğin cinsi önemli mi? Hangi yemekler patlamaya daha müsait? Dinçer, “Düdüklü tencerenizde asla mercimek pişirmeyin!” diye uyardı ve bunun nedenini şu sözlerle açıkladı:

DÜDÜKLÜ TENCEREDE NELER PİŞİRİLMEZ

“Mercimek küçük taneli bir Yemek olması nedeni ile kapak üzerinde bulunan ventillerde ani tıkanmalara neden olabilir, bu durumda basınç ve buhar tahliyesi gerçekleşemeyeceği için tehlike oluşturabilir.”

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN