Dut Pekmezinin İnanılmaz Faydaları

Dut Pekmezinin Muhteşem Faydaları Hakkında Bilgi

Dut pekmezi, dut kaynatıldıktan sonra farklı işlemlerden geçirilerek elde edilen sağlık açısından vücuda inanılmaz faydası bulunan bir pekmez türüdür. Mide hastalıklarına karşı en iyi sonuç veren bu pekmez tüm hastalar tarafından sevilerek tüketiliyor.

Dut Pekmezinin Bilinmeyen Faydaları Nelerdir?

Özellikle ev yapımı doğal dut pekmezinin sağlık açısından vücuda inanılmaz bir faydası bulunur. Ülser ve mide hastalıklarına karşı bire bir şifa kaynağıdır.Vücudumuzdaki kana hızlı bir şekilde aktarılıp kana karışmasından dolayı enerji kaynağıdır.Vücuda inanılmaz bir enerji depolama faydası sayesinde sporcular tarafından da iyi bir enerji kaynağı olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Dut Pekmezi Nasıl Yapılır?

Dut pekmezinin açık bir alanda yapılması genellikle tavsiye edilmektedir. İlk olarak dutlar bez bir çuvalın içerisinde konulur. Daha sonra suyunu güzelce süzmesi için çuvalı da bir süzgecin üzerinde koyun.
Dutların suyu süzüldükten sonra bir tencerenin içerisine koyun.Ve üzerine su ilave edin. Dışarıdaysanız ateşte kaynatmaya başlatın. Kaynama sırasında tencerenizin üzerinde tortu oluşacaktır. Oluşan tortuları tahta bir kaşıkla alın.Dut Pekmezinin İnanılmaz FaydalarıKaynama esnasında pekmezi çok fazla karıştırmayın ki dutlar ezilmesin. Kaynadıktan sonra tekrar bez bir çuvala koyarak süzdürün. Çuvalın üzerinde hızlı ve iyice süzülmesi için bir ağırlık koyabilirsiniz. Süzme işleminden sonra çıkan suyu tencerenize alın ve tekrar kaynatmaya başlayın. 10 dakika daha kaynattıktan sonra pekmezi geniş yüzeyli kaplara alarak güneş alan bir yerde yaklaşık 2 gün bekletin.
Güneş alması pekmezin oluşması için gerçekten çok önemlidir. 2 gün sonunda üzerinde sarı köpüksü bir kıvam oluşmasından pekmezin olduğunu anlayabilirsiniz. Dut pekmezini cam kavanozlara koyarak saklamanız tavsiye edilir.

hatunzade