Emeklilere Mujde Geliyor

Emeklilere Müjde Geliyor

Asgqri ücrete yapılan Zam sonrası emekliler de bir bekleyiş içine girdi. TGRT Haber’de sabah programı sunan Cem Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e bu konuyu sordu.

BAKAN BİLGİN’E EMEKLİ ZAMMI SORULDU Bakan Bilgin’le konuşmasını aktaran Cem Küçük, emekliler için müjde niteliğinde haberler verdi. Bakan’a “Emeklilere yüzde 30-40 oranında zam olur mu?” diye sorduğunu belirten Küçük, aldığı yanıtı şu sözlerle aktardı:

“Sözleşmemizde ‘enflasyon farkı verilir’ diye yazılmıştı. Bunu dikkate alan fakat bugünkü ekonomik durumu da gözeten bir değerlendirme yapılacaktır. En düşük emekli aylığında daha yüksek, diğerlerinde daha dengeli olmak üzere farklılık gösterebilir.”

“YÜZDE 30-40 ARASINDA ZAM GELECEK” Bakan Bilgin’in kendisine verdiği yanıtı değerlendiren Cem Küçük, “Benim anladığım enflasyon farkları dahil olmak üzere en az yüzde 30 ile yüzde 40 arasında zam gelecek.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETTE NOKTA ATIŞI YAPMIŞTI
Cem Küçük asgari ücret konusunda doğru bir tahminde bulunmuştu. Dün sabah yaptığı programda Ankara’dan öğrendiği kulis bilgisini paylaşmış ve asgari ücret konusunda nokta atışı yapmıştı. Küçük, “Ankara’da edindiğimiz kaynak, Erdoğan’ın 4 bin 200 TL’ye çıkaracağını söyledi.” demişti.

Öncelikle belli bir oranın altındaki maaşları yükseltmek”

Peki SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek zam oranı belirlenirken hangi kriterler dikkate alınacak?

Zengin konuyla ilgili şunları söyledi:

“SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zamla ilgili öncelikle belli bir oranın altında olan emeklileri belli bir orana yükseltmek. Mesela 2000 liranın altında emekli maaşı alanları belli bir orana yükseltmek diğer tüm emeklilere de seyyanen bir zam olması kuvvetle muhtemel.”

Ek zam görüşmelerine yönelik sürecin başlaması bekleniyor.

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN