Eski Çarşaflardan 1 Günde Paspas

Eski Çarşaflardan 1 Günde Paspas

Evde kalan eskiyen çarşaf, nevresim, gitmediğimiz kıyafetler ve çocukların küçülen kıyafetlerini değerlendirerek bir gün içerisinde cok çabuk biterek kuruduk kuruduk hemen kullanabilirsiniz.

Öncelikle paspas yapmak istediğiniz paralarımızı önümüze alarak 2 cm genişliğinde uzunlamasına kesiyoruz.

Iki kattan yapacağımız için içine kalın polar gibi bir kati da 5 cm genişliğinde kesmemiz gerekiyor.

Kestiğimiz parçaları aşağıdaki resimdeki çapraz bir şekilde bir önceki birleştirdiğimiz altta kalacak s ekilde verevine dikiyoruz ve elde yâda dikiş makinesi ile dikiyoruz.

Eskiyen ve kaçan çoraplarinizdan rekor kıran harika bir geri dönüşüm projemizin yapılışı için buradan bilgi alabilirsiniz.

Diktiğimiz parçaların arda kalan kısımlarını malarla güzelce kesiyoruz ve tırnak ütüsü ile utuluyoruz.

Kalın olan parçaları da aynı şekilde hazırlıyoruz.

Iki parçayı iç içe geçirerek iki taraftan içeriye doğru kaçırıyoruz. Kaçırdığını, parçaları tekerlemem için mandal ile tutturuyoeuz.


Dikiş makinesi ile tegerledigimiz yerlerden güzelce tutturuyoeuz. Ve 44 metre boyunca kalın bir halatınız oluyor. Aşağıdaki videodaki gibi ister oval isterseniz de kare biçiminde sekil vererek dikişli kısımları dışarıda kalacak bir birincimde guzelce dikiyoruz.

Iki üç sırada bir utu basarak cok kabarmasini engelliyoruz ve daha genisledigini goruyoruz. Elimizde uzun kordonu tamamen diktikten sonra paspasiniz hazir oluyor. Size dikir olması amacıyla 44 metre kordondan 110 cm uzunluğunda 68 cm genişliğinde bir paspas elde ediyoruz. Güle güle kullanabilirsiniz.

Kaynak: Yazılı ve resimli anlatım Hatunzade videolu anlatım Becerikli Kadın youtube kanalına aittir.

hatunzade

YORUM YAZIN