ESRARENGİZ SEBZENİN MÜTHİŞ YARARLARI !

Çoğu kişinin bilmediği hatta hayatında ilk defa duyacağı bu esrarengizsebzenin adı “Kara Havuç” tahminimizce ilk defa duyduğunuzda şaşıracaksınız fakatbu sebzenin içerisindeki vitaminler hiçbir sebze ve meyvede bulunmamakta.

Kara havuç, aslında Asya topraklarında verimli bir şekilde yetişebilen bir havuç türüdür. Kara havucun rengi siyahtan daha çok mora yakındır ve yöresel yerlerde çoğunlukla mor havuç olarak da bilinir. Ülkemizde ise kara havucu daha çok şalgam suyunun yapımında kullanıldığını görürüz.

Saklı Bir VitaminBombası Olan Kara Havucun Faydaları

Flavonoid ve antosiyanin  isimleriyle bilinen pigmentler içindeki renkleri kara havuca aktarabilir olması sayesin de. Kara havucun şuanda bu renklerde olmasına katkı sağlıyor. Şuan ki bilimsel anlayışa göre kanser önleyici, yaşlanma geciktirici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkileri bulunuyor. Ayrıyeten diyabet ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucu etkileri de mevcut .Bu nedenden dolayı yaban mersini, böğürtlen, kara dut, kara erik gibi meyveler antioksidan etkileri yüksek meyvelerdir.

Kara havuç, vitaminler, mineraller ve antioksidanlardan oluşan inanılmaz bir bileşime sahiptir. 100 gr taze, siyah havucun tavsiye edilen günlük miktardan 5 kat fazla A vitamini içerir.

Orta derecede C, K, B6, B1, B3 ve B5 vitaminleri de bulabiliriz. Mor havuç düzenli olarak tüketilmesi bağışıklık sistemi için faydalıdır, kemik sağlığı için faydalı besinlerdendir.

Akın Bolat

YORUM YAZIN