Evde bayram namazı nasıl kılınır?

Malumunuz üzere bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan Bayramını evde geçireceğiz. Sosyal medyada vatandaşların en çok merak ettiği konu bayram namazı kılınacak mı? Evde bayram namazı nasıl kılınır? gibi konular oldu. İlahiyatçı Nurettin Yıldız, merak edilen konuları yorumladı.

a. Bayram namazı Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin mühim uygulamalarından biridir. Onun zamanında açık alanlarda kılınıyordu ve kadınlar dahil herkes bayram namazına katılıyordu. Bir keresinde yağmura tesadüf ettiği için mescitte kılınmıştı. Yakın zamanlara kadar da bayram namazı açık alanda MUSALLA denen yerlerde kılınmaya devam edildi. Yeni hayat düzenimizde ise camilerde kılınmaya başlandı.

b. Bayram günü sabah namazı evde cemaatle kılınsın. Güneşin doğma vaktinden KIRK DAKİKA SONRA bayram namazının kılınabileceği vakit girmiş olur. Evdeki kadınlar ve çocuklar da dahil herkes evin en uygun yerinde bayram namazı cemaati yapalım.

c. İki rekât sabah namazı gibi bir namaz kılalım.

– Kıraat sesli olacak.

– Birinci rekâtta sübhaneke okunduktan sonra imam olan ve arkasındakiler de ona uyarak üç kere ALLAHUEKBER diye tekbir alır. Üçünde de ellerini kaldırır ve salarlar.

– Normal sabah namazı gibi birinci rekât kılınır.

– İkinci rekâta geçilir. İkinci rekât sabah namazının ikinci rekâtı gibi kılınır.

– Ruküye gitmeden önce üç tekbir daha birinci rekâtta gibi alınır. Dördüncü tekbirle beraber ruküya gidilir.

– Ve namaz sabah namazı gibi tamamlanır. Bayram hutbesi bu uygulamada gerekmez.

d. Bayram gününün farklılıklarından biri bayramdan önceki akşam vaktinden yani teravih kılmayı bıraktığımız akşamdan itibaren tekbir getiriyor olmamızdır. Ev içinde bu tekbirleri bayram günü boyunca defalarca ve topluca, tek tek olarak seslendirmeliyiz.

Bu tekbir şöyledir:

“Allahu ekber Allahu ekber. Lailahe illellahu vellahu ekber. Allahu ekber ve lillahilhamd.”

e. Bizim bayramımızın özelliklerinden bazıları da:

· Günün başında gusül almamızdır.

· Güzel koku sürmemizdir.

· Yeni ve temiz elbise giymemizdir.

· Bayram namazından önce bir iki hurma, yoksa hafif bir tatlı yememizdir.

· O gün muhakkak az da olsa bir sadaka vermemizdir.

· Birbirimizin bayramını yani günahlarımızdan temizlenmiş olmamızı tebrik etmemizdir.

Bunların hepsini yapalım. Camilerimize gidememiş olsak da camileri evimize getirmiş oluruz. İnşaAllah acımız hafifler, umudumuz tazelenir, çocuklarımız ibadetlerimizi unutmaz.

Ramazan Bayramımız Mübarek olsun

hatunzade

YORUM YAZIN