Evde Çelik Kaplarınızı 1 Dakikada Parlatın

Evde en çok kullandığımız çaydanlıklarımız içerisinde çay ve su bıraktığımızda malesef iç kısımlarında sararma ve kireçlenme yaparlar. Aynı şekilde dış kısımları da su da kireç nedeniyle parlaklıklığını yitirirler. Bunun önüne geçebilmek için bazı kimyasallar kullanırız fakat bunlarında yiyecek pişirdiğimiz kaplarda kullanılması sağlık açısından pek uygun değildir.

Limon Tuzu İle Çeliklerinizi Temizleyin

Öncelikle kireç ve sararmalar için uygulanacak yöntemi paylaşmak istiyorum. Yöntem çok basit bir tatlı kaşığı limon tuzu koyarak  üzerini su ile doldurun. Kaplarınızı bu şekilde kaynatın. içlerindeki sararma ve kirecin yok olup gittiğini göreceksiniz. Hem de doğal olduğu için sağlığınıza hiç bir zararı olmayacaktır.

Çeliklerinizi Sirke ve Karbonat ile Parlatın 

Dış kısımlarındaki parlaklığın geri gelmesi için de kullanacağınız mazeme sirke ve karbonat. Sirke ve bir miktar karbonatı karıştırın bu karışımı çelik kaplarınızın dış kısımlarını ovun çeliklerin tertemiz olduğunu göreceksiniz. Hem bu şekilde yaptığınızda parlaklığını daha uzun süre koruyacaktır.

 

hatunzade

6 YORUM

 1. Avatar
  Güler Özgüler

  Limon tuzu ile çay demligini kaynattim değişen bir şey yok

  • Avatar

   bir tatlı kaşığı değil 1 ila 2 çorba kaşığı ile 20 dak civarı kaynatıp bekletin sünger ile ovdugunuzda kireçlenme gidiyor

  • Avatar
   ümrantaşkın

   sirkeyletemizleyin içini

  • Avatar
   Şeyma ALTUNOK

   Demliği parlatmak için demliğinize biraz kabartma tozu koyarak kaynatın kaynayınca taşmaya başlayacaktr dikkat edin ama içi parlayacaktr şayet su kaynattığınız demliği ise limon tuzu koyarak kaynatın kireçlenmeyi falan anında söker

 2. Avatar
  ümrantaşkın

  sirkeyletemizleyin içini

 3. Avatar

  Dogal yomtem degil ama camasir tozu ile kapagini kapatip kaynatin sonra sungerle silin bembeyaz olur

YORUM YAZIN