Evde Kullanabileceğiniz 10 Pratik Yöntem

Kolayca Kullanabileceğiniz 10 Pratik Yöntem

1-) Mobilyadaki Çizikler; Mobilyalarınızdaki ufak çaptaki çizik ve lekeleri çıkarmak için gaza batırılmış bir bezle silmek kâfi gelir. Derin çiziklerde ise içine erimiş mum koyarak kapatıp aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

2-)Halıların kaymaması için; Ufak Halı Ve Kilimlerin Kaymaması Bu tür kilimlerin kaymaması için serilen tarafın dört ayrı köşesine birer ince lastik veya köpük sünger parçası dikmeniz kâfi gelecektir.

3-)Çok ışıklı abajur; Abajurunuzun çok ışık verebilmesi için başlık kısmının içini alüminyum kâğıtla kaplayın.

4-)Süpürgelerin Sağlamlaştırılması; Süpürgelerin dayanması için, alır almaz gayet sıcak su içerisinde bırakmalı. Su soğuyunca çıkarıp silkmeli ve kurutmalıdır. Bu suretle süpürgenin telleri sertleşir. Ayda yahut on beş günde bir bu işlemi tekrarlamak süpürgeyi hem temizler. Hem sağlamlaştırır.

5-)Ütü Altlarının Temizlenmesi; Ütülünüzün altının pırıl pırıl olmasını istiyorsanız, temiz bir kâğıt parçası ve biraz diş macunuyla bunu sağlayabilirsiniz. Kâğıdı ıslatıp ütünüzün altını isterseniz yanlarını da biraz diş macunuyla ovun. Sonra kuru bir kâğıtla kurulayıp parlatın.

6-)Halıların Temizlenmesi; Haftada bir ilik su içerisine çok az amonyak atmalı ve bu amonyaklı su ile halıları silmelidir. Bu temizlik halıları ayni zamanda güvelere karşı da muhafaza eder.

7-)Deri Kaplı Mobilyalar; Deri kaplı mobilyalar limon ya da portakal kabuğuyla ovulursa yeni görünüşlü olur.

8-)Koltuk Tozunun Alınası; Elektrik süpürgeniz yoksa ve koltuklarınızın tozunu almanız gerekiyorsa, şu yöntemi uygulayın; tozunu alacağınız eşyanın üstüne nemli bir bez yayın, beze sopa ile vurarak tozunu çıkarın. Çıkan toz nemli beze yapışacağından hem oda tozlanmaz, hem de koltuğunuz tertemiz olur.

9-)Mis Kokulu Giysiler; Elbiselerinizin güzel kokmasını istiyorsanız, pamuğu kolonya veya parfümle ıslatıp dolabınıza asın. Bu çok basit yöntemle dolabınızdaki diğer giysiler de güzel kokacaktır

10-)Cam Kırıklarını Dert Etmek Yok; Evde cam bir eşyanız kırıldığında küçük parçaları kolayca toplayabilmek için ıslak pamukla kırıkların saçıldığı bölgeyi temizleyin. Neredeyse gözle görülmeyecek kadar küçük parçalar bile pamuğa takılacaktır.

hatunzade