Evde Mayonez Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar sizlerle bugün çok zamandır merak ettiğim Evde mayonez yapımını paylaşmak istedim. Mayonez reklamlarında görülen içerisinde bir yumurta atılarak çalkalama ile elde edilen mayonez çok ilgimi çekmiştir:) bu yüzden buna ek olarakta mayonez markalarının yabancı olması da biraz beni tedirgin etmektedir.

Arkadaşımdan aldığım tarifi ilk kez uyguladım kesilir diye çok korktum ve bu yüzden çok tedirgin bir şekilde yaptım ama sonuç güzel oldu. Lezzeti hemen hemen tuttu sayılır. Lezzeti farklı olsa dahi içerisinde bulyon yoktu, kimyasal madde yoktu ve yumurtalarımında köy yumurtası olduğunu eklersek yağı saymazsak :) bayağı sağlıklı oldu.

Evde Mayonez Nasıl Yapılır?

Bir yumurtanın sarısı

1 çay bardağı kaliteli sıvı yağı

1 çay kaşığı tuz

1 çorba kaşığı limon suyu

1 çorba kaşığı sirke

Öncelikle yumurtanın sarısını beyazından ayırıyoruz ( küçük pet şişe yardımıyla sarısını içerisine çekerek yapabilirsiniz) bir mikser yada çırpma teliyle çırmaya başlıyoruz ( bu çırpma işlemi mayonez tamamlana kadar hiç durmayacak yoksa kesiliyormuş:))

Sarısını iyice çırptıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı yağdan koyuyoruz (bu arada sürekli çırpma devam ediyor) yağı iyice yediğinde kalan yağı 4-5 seferde yavaş yavaşca ekleyerek yediriyoruz. Yağı yedikten sonra önce sirkeyi ekliyoruz ve iyice yediriyoruz sonra limon suyunu yediriyoruz onun yeme işlemide tamamlanınca tuz ekliyoruz ve mayonezimiz hazır. Mis gibi sağlıklı tertemiz. Eğer kesik kesik bir görüntüsü var ise bu mayonezin kesildiğini gösteriri o zaman mayonezi çöpe atmayınız yağ olarak kullanabilirsiniz.evde-mayonez-nasil-yapilir

hatunzade

YORUM YAZIN