Evinde Bu İlaç Olanlar DİKKAT!!

Hepimizin kullandığı grip ve soğuk algınlığı ilaçlarında büyük tehlike olduğu ortaya çıktı.

2017 yılında AB’de yapılan bir dizi araştırmada uyuşturucu tacirlerinin imal etmek için yaptıkları zehir için içerisinde  psödoefedrin soğuk algınlığı ilaçlarının kullanıldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine sağlık bakanlığı içerisinde %30 un üzerinde psödoefedrin  bulunan soğuk algınlığı ilaçlarının reçetesiz kullanımını yasaklayarak izleme tablosu içerisine aldı.

Kırmızı Reçete ile Verilecek

AB, Polonya ve Hollanda da kırmızı reçete ile verilmesi kararı alınan bu ilaçların Haziran 2018’den itibaren ülkemizde de kırmızı reçete ile verilmeye başlanacak. Bundan önceki yıllarda bu ilaçlardan reçeteli bir şekilde kullanmış olanların ilaçları tüketip tüketmediği ve ellerinde son kullanma tarihi geçmiş ilaçların toplatılarak imha edilmesi kararı alınmıştır.

Psodoefedrin Zararları Nelerdir?

Psodoefedrin grubundaki ilaçlarda etken madde olarak amfetamin türü bir yapı bulunmaktadır. Amfetamin dediğimiz etken madde ise extazy diye bilinen ve uyuşturucu maddelerinde de kullanılan hatta direkt olarak uyuşturucu madde hüviyetinde de yasadışı bir şekilde üretilebilen oldukça hassas ve dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Bu sebeple psödoefedrin grubundaki ilaçlar kullanılırken son derece dikkat edilmeli doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

hatunzade