Evinin Bodrumunda Mantar Yetiştirerek Girişimci Oldu

Kadınlar için yapılamayacak hiç bir şey yoktur. Samsun’daki Cennet hanımda bunun bir örneği.

İlkadım ilçesi Kalkancı Mahallesi’nde yaşayan 2 çocuk annesi Cennet Kaya Uslu (28), asgari ücretle çalışan eşine destek olmak için oturdukları binanın bodrum katında kültür mantarı üretmek için araştırma yaptı.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Mantarcılığı Geliştirme Projesi kapsamında yetkililerden üretim konusunda bilgi alan Uslu, bir yıl önce İlkadım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından aldığı 15 bin lira hibeyle mantar üretimine başladı.

Bir yılda 13 ton üretim yaparak yaklaşık 60 bin lira gelir sağlayan Uslu, üretim dönemlerinde komşularını da istihdam ediyor.

Uslu,  yaptığı açıklamada, evinin altında atıl vaziyetteki bodrum katını mantar üretim tesisi haline dönüştürdüğünü söyledi.

Bodrum katının 180 metrekare olduğunu belirten Uslu, “İlk üretim alanımız 65 metrekareydi. Yıllık üretim kapasitemiz 13 ton civarında ancak bodrumdaki 65 metrekarelik bölümü de faaliyete kattık. Oradan da ilk ürünlerimizi toplamaya başladık. Bu şekilde devam ederse önümüzdeki yıl kalan 50 metrekarelik alanı da üretime geçireceğim” diye konuştu.

Uslu, evine ekonomik destek sağladığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Artık bir gelirim var, çok mutluyum. Hem çocuklarımın yanındayım hem de iş yapıyorum. Evim de işim de aynı yerde. 2 kız çocuğum var, çocuklarıma çok rahat bakabiliyorum. Aynı zamanda mantar üretimi yaparak gelir kazanabiliyorum” ifadesini kullandı.

Kültür mantarının piyasada çok tutulduğuna işaret eden Uslu, “Yıllık 60 bin lira gelir elde ettim. Satış konusunda sorun yaşamıyorum, toptan alıcılarım var. Üretim zamanı komşularımızı da mantar toplamaya çağırıyorum, onlara da günlük kişi başı 50 lira ücret ödüyorum” şeklinde konuştu.

– “Komşuları da üretim için bizden destek istedi”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünün proje koordinatörü Ercan Karaduman, Uslu’ya hem ekonomik hem de teknik destek verdiklerini söyledi.

Ev hanımlarının Uslu’yu örnek aldığını belirten Karaduman, “Kadın girişimcimiz sayesinde çevresindeki komşuları da mantar üretimi yapmak için bizden destek istedi. Önümüzdeki aylarda onların da tesis kurmasına yardımcı olacağız. Cennet Hanım, cesareti ve üretimiyle hem evine ekonomik destek hem de çevresine örnek olarak büyük katkı sağladı” değerlendirmesinde bulundu.

hatunzade

YORUM YAZIN