Evli Çiftler Birlikte Banyo Yapabilirler mi?

Evli Çiftler Birlikte Banyo Yapabilirler mi?

Evli Çiftler Birlikte Banyo Yapabilirlermi?
İslam dini hoşgörü dinidir. Ve kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerimde aile hayatımız da dahil olmak üzere bütün yaşam incelikleriyle anlatılmıştır.

İlk olarak islam dininde insanların sadece ibadet ederken değil hayatlarının her evrelerinde temiz olmaları istenmektedir. Bu yüzden de sık sık banyo olmalı ve beden temizliğimizi de en az ruh temizliğimiz kadar önemsemeliyiz. Hayatının her anında müslümanlara örnek olan Hz. Muhammed ise banyo adabı ile ilgili nelere dikkat edilmesini hadisleriyle anlatmaktadır.
İslam’a göre eşlerin beraber banyo yapmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Zaten Hz. Âişe’nin  Hz. Muhammed’le beraber yıkandığından bahseden hadis-i şerif Buhârî’de geçmektedir. Fakat buradan eşlerin beraber yıkanmalarının câiz olduğu anlaşılsa da büsbütün örtüden sıyrılmış oldukları anlaşılmamalıdır. Çünkü zira Hz. Muhammed pek çok hadis-i şerifte çıplaklığa karşı müslümanları ikaz etmiştir.
Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Eşlerin birlikte banyo yapmaları haram değildir fakat büsbütün çıplak olunması gusül abdestine bağlı kalınmadığı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda birçok dini kaynağa göre banyo olurken çıplak kalınması hem insanın insanlık özelliğine, hem de Allah’a, meleklere ve eşine karşı utanma duygusuna terstir. Banyo yaparken örtülü olunması gerektiği birçok hadis-i şerifte de geçmektedir.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir