FaceApp kullananlar dikkat!

Sosyal medya üzerinde kısa zamanda fenomen olan FaceApp  uygulaması kullanıcılarının paylaştığı yaşlandırılmış fotoğraflardan geçilmiyor. Mobil cihazlar için geliştirilen FaceApp adlı uygulama ile yapılan bu fotoğraflar, sporcusundan, ünlüsüne; ünsüzüne tüm kesimleri etkisine almış durumda.

FaceApp Ücretsiz Olarak İndirilebiliyor

FaceApp uygulaması, iOS ve Android cihazlar için App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Uygulamanın ilgi gören özelliği  ‘yaşlandırma’

Uygulamada yer alan filtreler kullanılarak, kendinizi yaşlandırabiliyor, cinsiyetinizi değiştirebiliyor, hatta Hollywood yıldızlarına benzetebiliyor; saç, sakal, gözlük gibi efektlerin dışında makyaj da yapabiliyor. Uygulamanın en çok ilgi gören özelliğinin ‘yaşlandırma’ olduğunu belirtmek gerek.

Kuruluşu 2017

FaceApp uygulamasının aslında ilk çıkış tarihi 2017 yılın başı. 2017 yılının Ocak ayında iOS için yayınlanan uygulama, aynı yılın şubat ayında Android platformuna da geldi. FaceApp, 2017 yılında 95 farklı ülkede en fazla indirilen ücretsiz uygulama olmayı da başarmıştı. Şimdi yine Türkiye başta olmak üzere iOS ve Android uygulama mağazalarında yine listenin zirvesine yerleşti…

Nasıl yaşlandırıyor?

FaceApp kullanıcıları fotoğrafları üzerinden yaşlandırırken, yapay zeka teknolojilerinden yararlanıyor. Kullanıcıların uygulama üzerinden elde ettiği yaşlı hallerini gösteren fotoğrafların gerçekçi yönünün arkasında da bu teknoloji yatıyor. Herhangi bir fotoğraftaki yüz, yapay sinir ağları kullanılarak değiştiriliyor, yaşlandırılıyor. Yaşlandırma için telefonunuzun ön kamerasıyla fotoğraf çekebileceğiniz gibi, cihazınızın galerisinde yer alan fotoğrafları da kullanabiliyorsunuz.

Bilgilerinizi üçüncü bir kişiyle paylaşıyor

Ancak kullanıcıların bu tip ücretsiz olan servislerde unutmaması gereken bir söz var. O da, “Aldığınız hizmet karşısında bir ücret ödemiyorsanız, ürün aslında sizsiniz.” Google, nasıl sizi arama motoruyla dünyanın bilgisine ücretsiz ulaştırıp, sizi reklam ürünü olarak kullanıyorsa FaceApp de bunun küçük boyutlusunu gerçekleştiriyor. Yani sizin bilgilerinizi alıyor ve bu verilerinizi üçüncü taraflarla ve reklam verenlerle paylaşıyor.

Akın Bolat