Facebook Resmileşti Yalanına Sakın İnanmayın…

Son günlerde Facebook’ta sıkça görülen bir paylaşım var ”RESMİLEŞTİ DİKKAT” başlığıyla içinde T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü ve MİT içeren bir paylaşım elden ele tüm profillerde yerini aldı.

Ülkemizde birçok kişinin yeni tanımaya başladığı internet dünyasındaki bu paylaşımlar maalesef gerçeği yansıtmıyor. Her sitenin bir sözleşmesi ve kullanım koşulu var. Bu tüm sosyal paylaşım sitelerinde de vardır. Eğer siz bir siteye kayıt olur ve kullanmaya başlarsanız, o site içerisinde yaptığınız her şey kayıt altına alınır. Eğer size ait hesap üzerinden bir suç işlenmişse bu kayıtlar incelenerek suçu sizin veya bir başkasının işlediği çok rahatlıkla bulunabiliyor. Ayrıca birçoğumuzun duymuş olması lazım aslında Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığı birimi var. Bu birim sayesinde emniyet bu tür olayları çok rahatlıkla çözebiliyor.

Yani Bir kişi sadece sosyal medya sitelerine yazdığı bir bilgilendirmeyle ne suçtan kurtulur, ne de suçsuzken suçlanır. Çünkü teknoloji çağında yaşıyoruz, kullanılan her bilgisayarın ip numarası var. Bu ip numaraları sayesinde kişilerin tüm izleri sürülebilir ve internette yapılan işlemler ortaya çıkarılabilir. Yani bir kişi sosyal medyadan terör propagandası veya dolandırıcılık gibi bir işlem yaptıysa bu kişi bugün ki teknolojiyle çok kısa sürede tespit edilip yakalanabilir. Aynı şekilde bir suç işlememiş kişide herhangi bir iftiraya maruz kalmışsa çok kolay bir şekilde aklanabilir.

Son zamanlarda sosyal medya sitelerinde, özellikle Facebook’da böyle paylaşımlar tüm profillerde yer almaya başladı. Bu paylaşımlar bir çeşit reklam pazarlama tekniği olarak kullanırken, bazen de internet dünyasında insanları tongaya düşürerek arkalarından gülmek için yapılan küçük bir eşşek şakası olarak kullanılıyor.

Son günlerde yayılan bu amaçsız kopyala-yapıştır içeriklerden bir tanesi şöyle:

RESMİLEŞTİ DİKKAT!!!

T.C. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 16.02.2016 tarih ve 69471265-010-06/1955 sayılı Milli Güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu çalışanları hakkındaki Genelge (2016/4) Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Ayrıca MİT Müsteşarlığı Sosyal Ağ Bildirgesi doğrultusunda Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.

NOT: PAYLAŞMAYIN DUVARINIZA YAPIŞTIRIN.

hatunzade

YORUM YAZIN