Fesleğen Nasıl Yetiştirilir

Fesleğen bakımı kolay olan bir bitkidir. Özellikle dışarıdan büyümüş olarak aldığınız fesleğenlerin bakımı oldukça kolay olacaktır. Ancak tohumdan fesleğen yetiştirecekseniz bu biraz daha uzun sürecek ve hazır aldığınız fesleğene göre daha çok sizi uğraştıracaktır.

Fesleğeni yetiştirmeyi seçtiğiniz yönteme göre ekeceğiniz mevsim farklılık gösterecektir. Eğer saksıda fesleğen yetiştirme işlemini yapacaksanız tohumları mart ayında ekmeniz gerekecektir. Eğer fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz bu durumda tohumları mayıs ayında ekmeniz gerekecektir. Aynı zamanda bahçede fesleğen yetiştirecekseniz domateslerin yanına fesleğeni ekerek daha hızlı büyümesini sağlayabilir ve kokusu ile domateslerinize zarar verecek haşereleri uzaklaştırmasını sağlayabilirsiniz.

Fesleğen gün Işığı ve Sıcak Hava İster

Saksıya ektiğiniz fesleğenler aşağı yukarı yedi gün içinde köklenmeye başlayacaktır. Köklenme sürecinden itibaren fesleğenlerinizin mutlaka sıcak hava olan ve gün ışığı alan bir noktada olduğundan emin olun. Bu iki husus fesleğenlerin en çok ihtiyaç duyduğu konulardır.

Fırat Topal

YORUM YAZIN