Gazete Kağıdından Çilek Sepet yapımı

Her zaman söylediğim gibi devir artık tutum deviri. Tutumlu olmak derken sadece maddi konular gelmemesi gerekiyor aslında aklımıza. Mesela şu anda yaptığımız projemiz gibi gazete ünlük olarak okunan ve daha sonra imha edilen bir şey bu sebepten dolayı özellikle gazetelerimizi çok fazla geri dönüşüme sokmalı ve asıl amacı olan okunmanın dışında en az bir amaçta daha kullanılarak o kağıtlar için harcanan ağaçların daha fazla yok olmamasını sağlamalıyız.

Gazeteden yapılan Çilek sepet özellikle kız çocuk odalarını süsleyecek çok hoş bir geri dönüşüm.

Gazete Kağıdından Çilek Sepet yapımı

Gazetelerimizin her yaprağını 3 eşit parçaya bölüyoruz (Dikine) daha sonra çöp şiş yardımıyla ucundan başladığımız sarma işleminde sonuna tutkal sürerek sabitliyoruz. Sabitleme işleminden sonra çöp şişi içerisinden çıkarıyoruz.

ve bu şekilde oluşturduğumuz parçaları bir kenara alıyoruz ve başlıyoruz seper yapmaya.

Sepetimizin tabanı için istediğimiz genişlikte olan iki adet kare yada dairesel karton parçasına ihtiyacımız var.

ilk önce birinci dairesel parçamızı koyup üzerine 10 adet uzun parçamızı birbiri üzerine dikey gelecek şekilde yerleştiriyoruz, üzerine bol miktarda tutkal döküp mandallar yardımıyla sıkıştırıyoruz üzerine sağırlı koyuyoruz.

ve bundan sonra ise diğer uzun parçalarla 10 parçanın bir altından bir üstünden geçecek şekilde örüp uzun parçaların bitiş yerlerine tutkal sürüp mandalla sıkıştırıyoruz. bütün örme işlemi tamamlandığında tutkalın kurumasını bekleyerek, sprey boya ile boyuyoruz.

cilek-sepet-yapimi

hatunzade

2 YORUM

  1. Avatar
    Nurdan BEŞLİ

    Çok güzeller yapılışını videoylada gösterirseniz çok iyi olur.

  2. Avatar

    sen yapmadınki bunu ne yalan konuşuyon?Verdiğin tüyolarda yanlış.Yeter artık kandırmayın milleti!

YORUM YAZIN