Göz Çevresini Nasıl Yeni Doğmuş Gibi Yapabiliriz?

Göz çevresi yorgun, üzgün ya da mutlu olduğumuzu hemen gösterdiği gibi zamanın yol açtığı izleri de taşımaktadır. Bunun nedeni ise göz çevresindeki derinin diğer bölgelere daha narin ve ince olmasıdır.

Gençken cildimizin kolajen ve elastin dokusu kırışıklıkları engellemektedir fakat yapılan göz hareketleri zamanla kırışıklıklar neden oluyor.. Peki göz çevresinin genç ve güzel görünümünü korumak için neler yapabiliriz?

Kaz Ayakları İçin Ne Yapılır?

Genellikle yüzde gülümsemeyi sağlayan kaslar çalıştığında gözlerinizin dış kısımlarında kırışıklıklar oluştuğunu görürsünüz. Bu kırışıklıklar göz çevrenizdeki cilt elastikiyetini kaybettikçe daha kalıcı ve görünür olmaya başlar.

Aloe Vera

Kaz ayağı sorununu gidermek için en etkili doğal yöntemlerden birisi de aloe veradır. Aloe veranın antioksidan etkisinden faydalanabilmek için günde bir yemek kaşığı aloe vera suyu için. Aleo Vera jelini her gece gece yatmadan önce göz çevrenize bolca sürün ve gece boyu kalsın. Ertesi sabah soğuk su ile yüzünüzü ve göz çevrenizi durulayın.

Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapılır?

Herkeste görülebilecek olan bu sorunda göz altı halkaları ve morlukları yorgun ve uykusuz kaldığınız dönemlerde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir.

Salatalık

Salatalıkların cilt rengini açıcı ve büzücü etkisi vardır. Zaten bir çok dizi ve filmde klasikleşmiş bir şekilde göz çevresi için salatalık dilimlerinden faydalanan bayanlar görmeniz mümkün. Bakalım uygulaması nasıl oluyormuş;

Taze bir salatalığı dilimleyerek 30 dakika buzdolabında soğutun. Buzdolabından çıkardığınız dilimleri 10 dakika boyunca göz altınıza yerleştirin. Daha sonra soğuk su ile göz çevrenizi durulayın. Bu uygulamayı günde iki kere istediğiniz sonuçları alana kadar tekrar edebilirsiniz.

Bir diğer seçeneğiniz eşit miktarda salatalık suyu ile limon suyunu karıştırmak. Limon suyu gözlerinizi yakabileceği için süper dikkatli bir biçimde bir pamuk topu yardımı ile bu karışımı morluk ve halkaların üzerine sürün. 15 dakika bekledikten sonra su ile yıkayın. Bu tarifi en az 1 hafta boyunca günlük olarak uyguladığınızda sonuçları gözlemleyeceksiniz.

Çiğ Patates

Patatesin doğal cilt beyazlatıcı etkisi ile mor renkteki halkaların rengini açarak cilt renginize daha yakın hale getirebilirsiniz.

Suyunu daha rahat çıkarabilmek için bir veya iki patatesin kabuklarını soyduktan sonra patatesleri rendeleyin. Rendelediğiniz patateslerin suyunu iyice çıkarın. İki pamuk topunu bu suya bandırın ve kapalı gözlerinizin üzerine bu pamukları koyun. 10-15 dakika bu şekilde bekledikten sonra soğuk su ile iyice durulayın. Birkaç hafta boyunca günde 1 veya 2 kere bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Patates suyu yerine patatesleri kalınca dilimleyerek gözlerinizin üzerine koyabilirsiniz.

Akın Bolat