Güler Yüzlülük Ömrü Uzatıyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre güler yüzlü kişilerin daha uzun yaşadığını ortaya koydu.

Güler yüzlü olanların daha uzun yaşam süresine sahip olduklarını ve diğerlerine göre 85 yaşına kadar yaşayabilme ihtimallerinin daha yüksek seyrettiğini gösterdi.

Güler Yüzlülük Ömrü Uzatıyor

Stresin bağışıklık sistemine etkilerine de değinen uzmanlar, Güler yüzlülerin enfeksiyonlarla ve stresin rol oynadığı rahatsızlıklarla daha iyi başa çıkabileceklerini kaydetti.

Güler Yüzlü insanların neden daha uzun yaşadığıyla ilgili tartışmaların devam ettiğini ancak araştırmanın pozitif düşünmenin faydalarını desteklediğini vurgulayan uzmanlar, “Sürekli olumsuzlukları düşünmekten kaçınmak stresle başa çıkmak için sıradan bir mekanizma olabilir. Bulgularımıza göre güler yüzlülük, insan ömrünü uzatarak sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlayabilir.” ifadesini kullandı.

Uzmanlar, kötümserlere de “güzel bir gelecek hayaliyle bir şeyler yapmalarının kendilerine faydalı olacağı” tavsiyesinde bulundu.

Nasıl Daha Güler Yüzlü Olunabilir?

Kişinin kendisini iç sesiyle iyi düşünmeye sevk etmesinin, olumsuz düşünce sarmalından kurtulmasında etkili olduğuna değinen Uzman Doktor Smith, olumlu kelimeler kullanmanın ve pozitif varsayımlar yapmanın gerekliliğine işaret etti.

Daha önce de bilim adamları güler yüzlülüğün uzun yaşama olasılığını artırdığını ortaya koyan benzer araştırmalar yapmışlardı.

Akın Bolat

YORUM YAZIN