Günlük Yaşamınızda Enerjinizi Tüketen 10 Madde

Günlük aktivitelerinizi korumanın en iyi yollarından biri enerjinizi tüketen alışkanlıkları bırakmak. Zararlı olduğunun farkında olmadığınız alışkanlıklar, yoğun çalışma hayatında ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sizden alıp götürüyor. Gün boyu yorgun hissetmenizin sebebi işte bu alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor. Başarılı işler çıkarabilecek iken enerjiniz sizi sınırlayarak işinize engel oluyor.

Dikkat dağıtan şeylerin enerjinizi tüketmesine izin vermek gününüzü zorlaştırır. Bunu yerine daha enerjik ve motive olmak için hayatınızda değiştirebileceğiniz şeylere bakın. Bunu yapmak randımanınızı arttıracak ve kendinizi daha iyi hissettirecektir.

İşte size enerji ve motivasyonunuzu gözle görülür ölçüde değiştirecek 10 alışkanlık:

Kendinizi İyi Hissettiren Şeyler Yapın

Eğer canınız istemiyorsa, başkalarının size ısrar ettiği bir aktiviteyi yapmaya çalışmayın. Bazı durumlar için ‘hayır’ demeyi bilmek gerekiyor. Boş günlerinizi istemediğiniz bir aktiviteyle geçirmek enerjinizi düşürecektir. Enerjinizi yükseltmek için kendi istemediğiz şeyler yerine, zevk aldığınız aktivitelere katılın.

Bol Bol Hareket Edin

Egzersizler her zaman uyarıcı bir enerji verir ve bu sayede daha aktif olursunuz. Haftada 3 kez en az 20-30 dakika fiziksel aktiviteler yapmaya çalışın. Egzersize vakit bulamıyorsanız bile, açık havada yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Gün ışığı enerjinizi yükselten faktörlerden. Bu nedenle, dışarıda zaman geçirmeniz oldukça önemli.

Enerjiniz İçin Kahvaltıyı Asla Atlamayın

Öğün atlamak, özellikle kahvaltı yapmadan güne başlamak vücudunuza olumsuz bir etki yaratıyor. Kan şekerinizin dengelenmesi için gün içinde 5-6 öğün tüketmeye çalışın. Bunlardan 3’ü ana öğün 1-2 ’si de ara öğün olsun. Düzenli yemek yemek size her zaman güzel enerjiler verir.

Uyku Saatinde Elektronik Eşyalarla Vedalaşın

Yatağın içinde hala sosyal medyayı inceliyor, mavi ekran ışığında film izliyorsanız ertesi güne zinde başlamanız çok zor. Işıklar kapalı bir şekilde yatağınızın içinde olsanız bile telefon, bilgisayar ve tabletinizin ekran parlaklığı uykuya dalmanızı engeller. Geceleri iyi uyuyamamak da sizi gündüzleri yorgun hissettirir.

Kontrolünüz Dışındaki Şeyler İçin Endişelenmek

Hayatın içinde zorlandığınız zamanlar olacaktır. Fakat kontrolünüzün dışındaki şeyler için endişelenmek hiçbir şeyi halletmez. Başınıza gelen talihsiz bir olay kontrolünüzün dışındadır. Siz ancak bir sonraki adımınıza karar verebilirsiniz. Bu endişeden ve zihninizde sürekli yakınıp duran sesten kurtulmak zordur, fakat olanı kabullenmek size zihinsel alan ve enerji sağlar.

Her Zaman Mükemmeliyetçi Olmak

 Her şey mükemmel olmayacaktır. Mükemmelliğin önemli olduğu zamanlar da vardır ama bu genel bir durum değildir. Bu yüzden mükemmel olmak konusunda takıntı olmaktan kaçının. Bu sizi tüketir, çünkü bir şeyi yüzde 95’ten yüzde 100’e taşımak, genellikle en başta 1’den 95’e getirmek kadar enerji ister. Bunun yerine savaşacağınız şeyi siz seçin. Enerjiniz size kalacak ve motivasyonunuz artacak.

Başkalarının Umursadıkları Şeylere Takılıp Kalmak

Bir şeyler hakkında konuşan ve şikâyet eden insanlar daima olacaktır. İlgi alanınızda olmayan bir olay ya da durumsa, buna kapılmak sizi tüketir.Patronlarından şikâyet eden arkadaşlarla geçirilecek 20 dakika bile enerjinizi alır. Olumsuz insanları dinlemek yorucudur. Bu tür durumlardan kaçının. İlgilenmediğiniz konular sizi yormasın ve dikkatinizi dağıtmasın.

Yardım Edilmek İstemeyen İnsanlara Yardım Etmek

Sevdiğiniz biri zor bir dönemden geçiyor olabilir. Ona bir şekilde destek olmak önemlidir. Fakat bu, onu değiştirebileceğiniz anlamına gelmez. Değişim içeriden gerçekleşir.Zor zamanlarda başkalarına yardım etmek yorucudur. Yardım edemeyeceğiniz durumlarda ısrarcı olmak mantıksız olur. Bazen insanlar da yardımı reddeder. Bu durumlarda öfkelenir ve üzülürsünüz, diğer taraf da daha iyi olmaz.

Başkaların Üstü Kapalı Sözlerine Çok Dikkat Etmek

Diğer insanların sözleri ve davranışları canımızı sıkabilir. Bazı durumlarda bu tür sözler ve hareketler kendimize dair değerli şeyler öğretebilir.Çoğu zaman çoğu meseleya fazla anlam yükleriz. Arkadaşınızın gönderdiği kısa mesajın tonuyla ilgili endişelenmeyin ya da geçen gün yaşadığınız küçük meseleye takılıp kalmayın. bunlar aceleyle ya da kötü bir zamanda gerçekleşmiş olabilir.Bu tür sözleri ve davranışları düşünüp endişeleneceğiniz zamanlar olabilir fakat savaşlarınızı seçin, küçük şeylerin genellikle önemsiz olduğunu kavrayın. Emin olamadığınızda kafanıza takmak yerine, sorun.

Geçmişteki Talihsiz Olayları Düşünmek

Sürekli geçmişe takılıp kalmak kolaydır. Birilerini suçlamak, mazeret yaratmak ve farklı sonuçlar ummak için alan yaratır. Tıpkı kontrolünüzde olmayan şeyler için endişelenmek gibi, geçmişi düşünüp durmak da fayda sağlamak. Yaşadığınız ana dair motivasyonunuzu tüketir. Var olan durumunuzla ilgili sizi aşağı çeker ve işlerin farklı sonuçlanmasını umar durursunuz.

Bunun yerine yapılabilecek tek şey ileriye gitmek.

Akın Bolat

YORUM YAZIN