Haydar Dumen Hayatini Kaybetti.

Haydar Dumen Hayatini Kaybetti.

Köşe yazarı ve ünlü psikiyatrist 91 yaşındaki Haydar Dunen Malesef hastalığa yedik düştü.

Haydar Dümen’in vefat haberini aynı gazetede çalıştığı köşe yazarı arkadaşı Mehmet Coşkundeniz Twitter hesabından duyurdu.

Coşkundeniz, “Gazetemiz Posta’nın yazarı, Haydar Dümen hocamızı Cavd-19 nedeniyle kaybettik. Türkiye’nin en renkli doktoruydu. Sadece cinsellik konusundaki yazılarıyla değil, hayvan sevgisiyle de tanınırdı. Nur içinde yatsın” ifadelerini kullandı.

Haydar Dümen 1931 yılında Uşak‘ta İkisaray köyünde doğdu. Yaşadığı köyde ilkokul olmadığı için başka köyde bir ailenin yanında kalarak okudu. Ortaokul ve lise 2. sınıf bitene kadar Uşak’ta okudu. Lise son sınıfı Afyonkarahisar’da okudu.

1948 yılında mezun olduğu liseden sonra kazandığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okumak için İstanbul’a gitti ve 1955 yılında mezun oldu. 1958 yılında da nöroloji ve psikiyatri dallarında uzmanlık diplomasını aldı. 25 yıl devlet hastanelerinde çalıştıktan sonra 1980 yılında emekli oldu.

1965 yılında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 1980 yılına kadar şef olarak çalıştı. O tarihte Cumhuriyet gazetesi’nde ‘Akıl Hastalarının Teşhiri Doğru Değildir’ makalesinden dolayı Samsun’a sürgün olarak tayin edildi.

Daha sonra Dümen, özellikle cinsellik üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri çekti. Özellikle medyada cinsel problemler üzerine konuşmalar ve röportajlar yaptı.

Haydar Dümen, Güzin Abla gibi dert dinleyen gazete köşe yazarlığı yaptı. Özellikle cinsel yaşam konusundaki problemleri değişik bir mizah anlayışı ile kaleme alarak cevapladığından geniş bir okuyucu kitlesine sahipti.

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN