İadesi için Başvuranlar Zengin Oldu

Elektrik hepimizin ihtiyacıfakat kullandığımız elektirik tutarının haricinde “Kaçak Tüketim” adı altında kendileri tarafından tespit edilemeyen fakat bunun yükünü kullanıcılara yükleyen şirketlerde ödediğiniz fatura tutarını 10 yıla dönük olarak hem de faizi ile birlikte geri alabileceğinizi biliyormuydunuz.

Kaçak Elektrik Bedeli Tutarı Nasıl İadesi Alınır?

1) Öncelikle elektrik abonesi olduğunuz elektrik dağıtım şirketine bir dilekçe ile başvurarak geriye dönük 10 yılda kaç lira kayıp kaçak parası ödediğinizi sormanız gerekiyor. Şirket başvurunuza olumsuz yanıt verirse doğrudan tüketici mahkemesinde “belirsiz alacak davası” açabilirsiniz.

2) Dağıtım şirketinden aldığınız ne kadar kayıp kaçak tutarı ödediğinizi gösteren yazı ile birlikte ilgili mercie iade için başvurun. İlgili merci 2 bin 200 liraya kadar tutar için İlçe Tüketici Hakem Heyeti, 3 bin 300 liraya kadar İl Hakem Heyeti ve 3 bin 300 liradan fazlası tutar için doğrudan Tüketici Mahkemesi’dir.

3) Şayet elektrik aboneliğiniz konut için değil de iş yeriniz içinse iki taraf da tacir olduğundan Ticaret Mahkemesi’ne başvurmanız gerekiyor.

4) Başvurunuz sonrası verilecek karar kesinleştiğinde doğrudan icraya koyabilirsiniz.

5) Kayıp kaçak bedeli iadesinde geriye dönük 10 yılın ödemesini geri isteyebilirsiniz. Bireysel aboneler yasal faiziyle birlikte, ticarî aboneler ise avans faizi ile birlikte ödedikleri kayıp kaçak bedelinin iadesini isteyebilirler.patlama

 

hatunzade

YORUM YAZIN