İğne İle Mekik Motifi Nasıl Yapılır?

igne-ile-mekiki-oyasi-nasil-yapilirİğne ile yapılan mekik oyaları, mekik aleti ile yapılanlara göre daha hızlı ve daha az yorucu bir şekilde olduğundan yeni yeni yayılmaya başlandı.

Öncelikle ipimizi iğnemize geçiyoruz, örgüde boncuk ilmeği dediğiniz ipi sol elimizin işaret parpağımızda çapraz hale getirip parmağın bir ön yüzü bide arka yüzünden ip alırız. aynı o mantıkla 11 tane iğneye ilmek atıyoruz.

12. ilmeğide biraz boşluk bırakarak atıyoruz ve ardına yine 11 ilmek daha atıyoruz ve attığımız ilmekleri iğnenin arkasından geçirip iğne ucunu iğne sonunda halkadan geçiriyoruz ve bir mekik halkası oluşturuyoruz. tekrar bir düğüm daha atıyoruz.

Yaptığımız bu motifin tam ortasına gelen düğüm attığımız yere iğnemizi geçiriyoruz. yine aynı şekilde 11 ilmek atıyoruz 12. ilmeği biraz ileriye atıyoruz. (bu boşluk yukarıda ibik olarak değişik bir model oluyor) ve bundan sonra bir önceki modelin üzerinde olan pıtırcıkın üzerinden ilmek alıyoruz ve yine 11 ilmek atıyoruz ve iğnenin dibindeki ipten geçirerek sabitliyoruz ve düğüm atıyoruz. Örneğimiz yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Ve yine ilk yaptığımız işlemi tekrarlıyoruz 11 bir boşluk yine 11 şeklinde ve hiç bir yere sabitlemeden düğüm atıyoruz ve yine 11 tane ilmek atıyoruz ve az önceki iki motifin tam ortasından bir ilmek daha çıkarıyoruz ve 11 ilmek atıyoruz. İğnemizi yine sabitleyip düğüm atıyoruz.

ve yine 11 ilmek bir boşluk 11 ilmek atıyoruz bir düğüm yine 11 ilmek atıp modelin tam ortasından ilmek çıkartıyoruz ve ipimizi yine iğneden çıkartıp düğüm ile sabitliyoruz.

11 ilmek bir boşluk 11 ilmek sabitlemeden düğüm yine 11 ilmek ortaya sabitleyerek yine 11 düğüm atıyoruz. yine 11 ilmek atıyoruz iğneden geçirip düğüm ile sabitliyoruz.

Aynı işlemi son kez daha yapıyoruz zaten motifin tamamlandığını göreceksiniz. sıkıca düğüm atarak motifimizi tamamlıyoruz.

hatunzade

YORUM YAZIN