Kaderimiz Dün Yazıldı Kuran’da Geçiyor..6 Temmuz

Kaderimiz Dün Yazıldı! 6 Temmuz..

Her sene yan yana gelen Güneş ve Sirius yıldızı bu sene 6 Temmuz’da yan yana geldi. ‘Kaderin yazıldığı’ gün olarak bilinen gün, bilgiye göre tüm canlıların bir senelik kaderlerinin yazılacağı zamandır.

Bunun nedeni ise 14 derece Yengeç burcunda Güneş ve Sirius yıldızının yan yana gelecek olmasıdır. Her sene Güneş ve Sirius yıldızının yan yana gelmesi “kaderin yazıldığı” gün olarak bilinir.

Bir çok medeniyette Sirius Yıldızı, ezoterik ve okült bilgiler içinde en önemli yıldızlardan biridir. Kuran-ı Kerim’de Necm Suresinde Şi’ra yıldızı olarak geçen bu yıldız, üzerine birçok mitolojik hikayenin yazılmasının yanı sıra, eski mısır medeniyetinin en çok değer verdiği, özellikle gözlemleyip takip ettikleri yıldızdır. Sirius yıldızının ilk gözlenmesi ortalama 2000 yıl önce eski Roma İmparatorluğu dönemine denk gelir. Sirius’un ilk gözlemlendiği dönem aşırı sıcakların olmasından kaynaklı “Köpek Günleri” adlandırılırlar ve bu günümüze kadar gelmiştir.

Parlaklık bakımından gökyüzünü en parlak yıldızı olan Sirius’un Hint mitolojisindeki hikayesine baktığımızda ise “Cennetin Kapısı” ve bu kapıya ulaşmaya çalışan farklı yeteneklere sahip 4 kardeş karşımıza çıkar.Bu 4 kardeşten sadece yanında evcil köpeğini taşıyan Cennetin Kapısına ulaşabilmiştir.

Ömer Faruk Buz