Kahvaltı Soframızda Mutlaka Olması Gereken Besinler

Günün en önemli öğünü olan Kahvaltıda, bazı besinlerin mutlaka tüketilmesi gerekir. Sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapmak için sadece sofradakilerin sağlıklı olması yetmez. Kahvatlı yaparken doyduğumuz halde yemeğe devam ederek kendimizi zorlamamak çok önemlidir.

İşte kahvaltı yaparken mutlaka soframızda olması gereken besinler…

KARBONHİDRAT : Günlük enerjiniz için gerekli olan karbonhidrat, kahvaltı soframızda da mutlaka olmalıdır. Karbonhidrat alınımında daha çok tam tahıllı bir dilim ekmek veya malzemesi bol olan bir dilim börek tercih edilmeli.

SÜT ÜRÜNLERİ :  Kahvaltınızda mutlaka en az bir süt ürünü bulundurmalısınız. Kahvaltılarda en çok tercih edilen süt ürünü olan peynirin miktarı kişinin ihtiyacına göre ve zevkine göre farklılıklar gösterebilir.

ZEYTİN: Zeytin de kahvaltılarda çok tercih edilen bir yiyecektir. Bazı sofraların vazgeçilmezi olan zeytinin çeşidi ve tüketilecek miktarı kişiye özeldir.

YUMURTA: Yumurta da kahvaltı sofralarının olmazsa olmazıdır. Kahvaltı soframızdaki en önemli protein kaynaklarından biri olan yumurtayı ister rafadan ister haşlama isterseniz de yağda kızartma olarak yapabilirsiniz.

YEŞİLLİKLER: Hem hazmı kolaylaştıran hem de ekstra vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan yeşillikler, günün ilk öğünü olan kahvaltıda yenmesi oldukça sağlıklı ve yararlıdır.

BADEM, FINDIK, CEVİZ : Badem, fındık ve ceviz tohumlarının içerdiği fito kolesterol kaynağı hem kan kolesterol düzeyini dengeleyecek hem de kolajen ve elastin fibiril üretimine katkıda bulunacaktır. 

Ömer Faruk Buz

YORUM YAZIN