Kan Damarlarını Daraltan Besinler

Bazen kan damarlarımız belirli organlara oksijen ve besin göndermek ,vücut ısısı kaybını azaltmak, kan basıncını dengelemek ve sıvı kaybını önlemek için daralır. Bununla birlikte, diğer durumlarda, yediğimiz yiyecekler kan damarlarımızı daraltabilir ve bu da yüksek tansiyon ve baş ağrılarına neden olabilir. Peki kan damarlarınızı daraltan besinler nelerdir?

MEYAN KÖKÜ

Ünlü bir akdeniz bitkisi olan meyan kökü, bazı insanlar da öksürük, mide ekşimesi, boğaz ağrısı gibi problemlerin tedavisinde tercih edilir. Meyan kökü, sodyum tutulmasına neden olan bir bileşik olan glisirizik asit içerir ve birçok hastalığa tedavi olsa da birkaç hafta boyunca günlük olarak tüketildiğinde, yüksek tansiyona neden olabilir.

KAFEİN

Migren ağrısı yaşadığınızda kan damarlarınız genişler ve kanla dolup ağrıya yol açar. Kafeinli bir içecek içtiğinizde kan damarlarınız büzülür, fazla kanı uzaklaştırır ve ağrıyı azaltır.

TRANS YAĞLI GIDALAR

Kek, çörek, mikrodalga patlamış mısır, margarin, bisküvi ve şekerlerdeki yağlar, kötü kolesterolünüzü yükselttiğinden arterlerinizi tıkayabilir. Yağlı et kesimleri de kolesterol seviyenizi yükseltebilir.

YÜKSEK TUZLU GIDALAR

Sodyumun kan basıncını arttırdığı biliminsanları tarafından kanıtlanmıştır. Bol miktarda sodyum aldığınızda vücudunuz suyu tutar, bu da kan hacmini artırır. Bu durum sonuç olarak kan basıncını yükseltir. Bu artış, bazen tansiyon atardamarlarınızı zorlar ve kan damarlarına zarar verebilir. İşlenmiş gıda alımınızı azaltmak, tuz alımınızı azaltmak için kolay bir yol olacaktır. Ancak işlenmiş gıdalardan kaçınamıyorsanız sodyum miktarı az olan yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Ömer Faruk Buz