Kapşonlu İşlemeli Bebek Yeleği Yapımı

Baharın geldiği şu zamanlarda yapıp çocuklarınıza giydirebileceğiniz bir model rengini değiştirerek kız çocuklarına göre de yapabilirsiniz üstelik işlemesi de tam çocuklara göre çizgi film kahramanı “winnie the pooh” işlemeli :) Düğmelerini de ayıcıklı seçebilirsiniz ;)

Yapılışı : ARKA : Örgümüze 76 ilmek başlayın. On sıra fantazi lastik yapın. 30 cm düz örgü örün. Koltuk oyuntusunu yapmak için sıra başına iki ilmek kesin,altı ilmek fantazi lastik yapıp bir ilmek eksiltin. Sıra sonuna 9 ilmek kala bir ilmek eksiltin,altı ilmek fantazi lastik örün, iki ilmek daha eksiltin. Diğer sırada yine altı ilmek lastik örüp bir ilmek eksiltin. Sıra sonunda bir ilmek eksiltip altı ilmek lastik örün. İki sıra daha aynı işlemi yapın. 20 sıra başta ve sonda 6 ilmek lastik örerek düz örgüye devam edin. Boyun oyuntusu için 30 ilmek örüp örgüyü ters çevirip 30 ilmeği tekrar örün. Diğer sırayı düz örün. Bir diğer sırada 30 ilmek örün, örgüyü ters çevirip 30 ilmeği tekrar örün. Son sırada omuz başları için sıranın başından ve sonundan yirmişer ilmek kesin. Ortada kalan 24 ilmeği şişten çıkarıp sökülmemesi için çatal iğneye takabilirsiniz.

SOL ÖN : Örgümüze 40 ilmek başlanır, on sıra fantazi lastik örülür. Daha sonra 10 cm altı ilmek lastik 34 ilmek düz örgü örülür. Şemadaki işleme örneği de koyularak 20 cm daha örülür ve lastik olmayan taraftan kol oyuntusuna geçilir, iki ilmek kesilir, altı sıra lastik örülür bir ilmek kesilir, 25 ilmek düz,altı ilmek lastik örün. Aynı işlem 5 sırada daha başta kestiğimiz iki ilmeği kesmeden tekrarlanır. 14 sıra başta ve sonda altışar ilmek lastik yaparak düz örgüye devam edin. Şimdi yaka oyuntusunu yapacağız. 6 ilmek lastik 18 ilmek düz örün.Örgüyü ters çevirip örmeye devam edin. Diğer beş sırada aynı işleme düz ördüğümüz ilmek sayısını 16,14,12,10’a indirerek devam edin. Omuzdan 20 ilmek kesip diğer ilmekleri çatal iğneye takın. Cep yapmak için tığ yardımıyla on sıra ördüğümüz lastiğin üzerinden 30 ilmek çıkarın ve şişe takın. 8 cm düz , 3 cm lastik örüp kesin ve kenarlarından dikin.  Sol önde 10 cm de bir ilik açmayı unutmayın. Örgü bordürünün daha güzel görünmesi için şemadaki gibi siyah ip ve iğne ile kenarlarından geçin.

SAĞ ÖN : Sağ ön de sol ön gibi örülecek . Sadece ilik açma ve örgüye bordür koyma işlemi yapılmayacak.

YAKA : Dikim işleminden sonra önceden arka ve ön parçalardan ayırdığımız ilmekleri bir şişte birleştirin. Sıra başlarında altışar ilmek lastik örerek 20 cm düz örgü örüp kesin. Lastik olan uçları birleştirip içten diktiğimizde hırkanın şapkası oluşur. Kolay gelsin…

 

11044606_1483752241847313_5974773080892192436_n

hatunzade

YORUM YAZIN