Karpuz Yerken Bir Kez Daha Düşünün

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan karpuz sağlık açısından da oldukça faydalı bir meyvedir. Fakat iyi bir karpuz seçebilmek için uyulması gereken hususlara dikkat etmemeniz durumunda zehirlenmelere kadar giden sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Zehirli Karpuz Nasıl Anlaşılır

Eğer karpuz yedikten en az 2 saat sonra şu belirtileri görüyorsanız nitrat zehirlenmesi yaşıyor olabilirsiniz, hemen doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

– Mide bulantısı
– Kusma, şiddetli ishal
– Baş dönmesi, baş ağrısı
– Mide krampları
– Ateş basması

1. Karpuzu satıcıdan kesmesini rica ediniz. Eğer kabuğunun iç kısmı sarıysa almamalısınız. Kabuk kısmının beyaz olması gerekir, en sağlıklı olanı budur.

2. Bazı insanlar karpuzun içerisinde yer alan deliklerin böceklerin izleri olduğunu düşünüyor. Fakat bu noktada iğneler devreye girebilir. Bu yüzden delikli karpuzdan uzak durmaya çalışın. Etli kısmı iyi olsa bile, delikten sonra bozulma yaşanacaktır.

3. Karpuzu kestiğinizde ortaya çıkan o dev boşluk aslında o karpuza fazla hormon yüklendiğinin bir göstergesi. Bu tür bir karpuzu yemek sizi hasta yapabilir, aman diyelim.

4. Karpuzda bulunan nitrat seviyesini bu yöntemle kontrol edebilirsiniz. Bunun için; bir dilim karpuzu suyun içine koyun. Su bir süre sonra parlak ve pembe renge dönüşürse, aldığınız karpuz tehlikelidir.

5. Karpuzun olgun ve sağlıklı olduğunu ağırlığı ele veriyor. Karpuzun ağır olması onun iyi ve sağlıklı olduğuna işaret.

Akın Bolat