Kızı İçin Verdiği Zaferi Kazandı!!!

Kızı İçin Verdiği Zaferi Kazandı!!!

9 Yaşında Rett Sendromlu bir kız çocuğu olan anne sosyal medya canavarlarına karşı açtığı savaştan galip çıktı.

Twitter’da 9 yaşındaki Rett sendromlu olan kızı Natali ile paylaştığı paylaşımlara yapılan hakaretlere dayanamayan anne mahkemeye başvurarak hepsine dava açtı. Bu Olay Twitter tarafından da haklı bulunularak bu tweet leri şikayet etmek için Engel butonu eklendi.

Engelli hakları savunucusu olan Anne Natalie Weaver’ın 9 yaşındaki kızı Sophia, doğduğu günden bu yana pek çok ameliyat atlattı.

Kızı İçin Verdiği Zaferi Kazandı!!!

 

Uzun ve anlamlı cümleler kuramayan Sophia ailesi ve yakınlarıyla göz teması ile anlaşıyor. İhtiyaçlarını bu şekilde iletiyor ve 7/24 olarak ailesinin bakımına muhtaç olarak yaşıyor. Kızının bakımını üstlenen anne kızının görüntüsü yüzünden sosyal medyada çok fazla hakarete mahruz kalıyor.

KÜRTAJI ÖVEN PAYLAŞIMDI BULUNULDU

İnternette kendisine ve çocuğuna yapılan hakaretlere alışkın olan anne, “İnsanlar incitmek için ellerinden geleni yapıyor. Bana çocuğumu öldürmemi ve onu sefaletten kurtarmamı söylüyorlar” diyor.
Ancak kürtajı öven bir paylaşım Natalie Weaver için artık son noktaydı. Anne, Rett sendromlu kızının fotoğrafını kullanarak kürtajı öven tweet’i şikayet etti. Birkaç kez Twitter hesabını şikayet etmesine rağmen aynı mesajın halen orada olduğunu görmek anneyi sinirlendirdi.

Kızı İçin Verdiği Zaferi Kazandı!!!

 

Bu paylaşıma sinirlenen anne sosyal medyanın gücünü  de kullanarak bir kampanya başlattı. Başlattı kampanya sonucunda olumlu cevap alan anne Twitter’ın sakıncalı tweet’leri şikayet etmek için kullanılan raporlama sayfasına eklenen “engel” seçeneği de tıpkı dil, din, ırk, cinsiyet ve yönelim gibi daha önceden doğrudan hedef alınması yasaklanan kategoriler arasında yer aldı.

Kızı İçin Verdiği Zaferi Kazandı!!!

RETT SENDROMU NEDİR?
Özellikle kız çocuklarında görülen nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu sendromun erkeklerde de görülebileceği bilinmektedir. Fakat erkek ceninlerde bu durum genellikle, annenin düşük yapması, doğum anında ölüm veya anne karnında erken ölüm gibi durumlarla sonuçlanmaktadır . Rett Sendromu, ilk defa Dr. Andreas Rett tarafından tanımlanmış, Dr. Bengt Hagberg ve çalışma arkadaşları tarafından 1983 yılında yayınlanan raporla, bir hastalık olarak dünya çapında tanınmıştır.

Kızı İçin Verdiği Zaferi Kazandı!!!

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir