Kolay Çapraz Oklava İşi Yelek Yapımı

Merhaba kızlar sizlerle çok ekonomik , yazlık yada sezonluk olarak kullanabileceğiniz çok şık bir yelek örneğini paylaşmak istiyorum.

Yeleğimiz ekonomik demiştim simli angora iplerden 2 tane bile gitmiyor. Gerçekten tam sezounluk bir yelek. Angora iplerde yün oranı fazla olduğu için az ip gitse bile sırtınızı sıcacık tutuyor. Beyaz ve krem rengi tam yeni gelin yeleğini anımsatıyor. Çeyizle için yada sipariş alanlar için ideal bir örnek hem de çok hızlı ürüyor. 2 günde bitebiliyor.

Çapraz Oklava Örgüsü yelek Yapılışı

Öncelikle 96 zincir çekiyoruz ve her zincirden oklavaya bir ilmek çıkarıp takıyoruz.

Bütün oklavamızda 96 ilmek olunca hepsini çıkararak modelimizi döşemeye başlıyoruz.

İlk 4 ilmeği elimizde tutup sonraki 5. İlmeği içinden geçirip bir sık iğne yapıyoruz, 6. İlmeği 4 ilmeğin içinden çıkarıp bir sık iğne yapıyoruz, 7. İlmeği ve 8. İlmeğide aynısını yapıp sonra içinden geçirdiğimiz ilk ilmeğin üzerine bir sık iğne yapıyoruz ve diğer üçünede aynısını yapıp bir örneği yapmış oluyoruz. Daha sonra tek tek hepsine aynı işlemi uyguluyoruz ve sıra sonunda 12 tane örnek olması gerekiyor.

Ve üst sırada başlangıçtaki gibi ilmek alıp aynı işlemi tekrarlıyoruz.

En Alttan yukarıya doğru 24 sıra olduğundan kol kısımdan iki örneği bir seferde yaka kısmında ise her sırada birr tane olmak üzere 4 tane örnek kesiyoruz. Kol kesiminden yukarı doğru 10 tane motif olduğundan ( toplam 34 sıra) önümüzü bitirmiş oluyoruz.

Arka Kısım için

192 ilmek atıp önlerle aynı işlemi yapıyoruz, ve kol kesimlerinde 2 her iki taraftan 4 tane örnek kesiyoruz. Ve

Örümcek örneği ile birleştirme yapıyoruz.

Bu modeli gösteren ütüden sonrası modelimizin oyası ve dikme işleminden sonra üzerine bir tülbent yada ince bir örtü serilerek sıcak ütüleme işlemi yapıyou-ruz ve yeleğimiz bitiyor. Güle güle kullanın… Sevgilerle HATUNZADE…

 

hatunzade

2 YORUM

  1. Avatar

    Kaç beden e göre tarif ettiğiniz yelek

  2. Avatar
    Alime güneş

    Merhaba oklava işi yeleğin videolu anlatımı yokmu ben bulamadım

YORUM YAZIN