Kombu Çay İle Susuzluğunuzu Giderin

ORUÇLUYKEN SUSAMAMAK İÇİN SAHURDA VE İFTARDA BİR BARDAK KOMBUÇAY !!!!
KOMBUÇAYINIZI EVİNİZDE YAPABİLİRSİNİZ !!!
Kombu Çayı Yapmak İçin Tarif
*Üç litre temiz suyu (klorsuz doğal kaynak suyu olursa daha iyi olur) cam tencerede kaynatınız. (Asla alüminyum kap kullanmayınız.)
* Su kaynamaya başladıktan sonra içine 1/4 litre (1,5 su bardağı) esmer şeker katıp beş dakika daha kaynatınız.
* Ocağı kapatıp, on çorba kaşığı siyah çay veya yeşil çayı suya ekleyiniz.
* Çayı 15 dakika demlemeye bıraktıktan sonra içindeki çay süzerek alınız ve karışımı oda sıcaklığına gelinceye kadar bırakınız.
* Çayı çok temiz, geniş ağızlı bir cam kavanoza, Bor cam kaseye boşaltınız. Not: Mantarın yayılabileceği yüzey ne kadar geniş olursa, çay o kadar süratle fermente olur.
* Bir önceki hafta hazırlamış olduğunuz fermente edilmiş çaydan az miktarda bu karışıma ekleyebilirsiniz. Bu fermantasyon işlemini hızlandıracaktır. Asit de mantarın yüzeyde yüzmesini sağlayacaktır. Bu gerekli değildir, fakat tavsiye edilmektedir.
* Mantarınızı serin suyla ve temiz ellerinizle hafifçe yıkayınız ve çayın üzerine yerleştiriniz
* Her zaman mantarın daha açık renkli olan kısmının yukarı doğru bakmasına dikkat ediniz. Bazen mantar kavanozun dibine çökecektir. Yukarıya doğru genellikle kendi kendine çıkar. Bu işlem birgün içinde gerçekleşmezse temiz ellerinizle mantarın tersyüz olup olmadığına bakınız ve tekrar yüzeye yerleştiriniz.
* Kabı bir tülbent veya örtüyle örtünüz ve çevresine lastik geçiriniz.
* Kavanozu oda sıcaklığında bırakınız ki, ne çok sıcak ne çok soğuk olmasın. Endirekt ışık olabilir fakat gerekli değildir. Direkt güneş ışığı zarar vericidir.
* Tat tercihinize göre çayı 4-8 gün fermantasyona bırakınız. 4 günlük fermantasyon sonrası çayın tadı üzüm şırası gibi olur, birkaç gün sonra da biraya ya da hafif mayhoş bir şerbete benzer 8 günlük fermantasyon sonrası ise bu içeceğin tadı sirkeye döner ve daha güçlü özellikler kazanır; ev sirkesi olarak ya da antiseptik gargara olarak da kullanılabilir.kombu-cay

hatunzade

YORUM YAZIN