Kürtaj Ve Genital Estetik Nedir? Nasıl Yapılır?

Kürtaj istenmeyen veya riskli olan gebeliğin sonlandırılması için yapılan tıbbi müdahaledir. Kürtaj yasası, gebeliğin 10. haftasından sonra istek üzerine gebelik sonlandırmasının tehlikeli olabileceğini açıklıyor. Genellikle kürtaj gebeliğin 10. haftasından sonra yapılmıyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Uzay Yıldırım böyle önemli bir işlemin bilinmeyen işletmelerde yapılmamasını öneriyor ve kendi kliğinde güvenli bir şekilde kürtajı gerçekleştiriyor.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Gebelik ilerledikçe kürtaj işlemi zorlaşacağı için en uygun zaman gebeliğin 5 ile 8. haftaları arasındadır. İşlem yapılmadan önce rahim ağzına anestezi uygulanır. İsteğe bağlı genel ya da lokal anestezi uyguluyoruz. Hasta lokal anestezi altındayken uyanık olur ve tüm işlemleri hatırlar. Genel anestezi ise koldan yapılan kısa süreli bir uyuşturma işlemi olduğu için daha uygundur. Ben Op. Dr. Uzay Yıldırım olarak tüm hastalar için koldan iğne ile uyuşturma yönteminin (genel anestezi) tercih edilmesini öneririm. Muayenehanemizde kürtaj öncesinde hastaya kan sayımı ile ilgili testler yapılmakta ve genel sağlık durumu kontrol edilmektedir.

Kullandığı ilaçlara ve varsa hastalıklarına göre durum tespiti yapılır. Kürtaja engel olabilecek olumsuz herhangi bir durumu olup olmadığı uzman doktorumuz tarafından değerlendirilir. Kürtaj işlemi, plastik enjektör ucuna takılan kanüller ile vakum yöntemi kullanılarak yapılır. Bu işlem oldukça kolay ve güvenlidir. Dikiş atma, kesme, birleştirme gibi işlemler yapılmaz. Kürtaj işlemi genellikle 10-15 dakika kadar sürer ve taburcu işlemi aynı gün içinde gerçekleşir. Kullandığımız plastik çubuklar hastaya özeldir ve işlem sonrası atılır. Bu nedenle rahimde enfeksiyon riski yoktur. Operasyondan sonra hastanın kontrolleri yapılır ve hasta taburcu edilir. Kürtajdan sonra genellikle ilk adet 4-7 hafta sonra olur. Ayrıca operasyon sonrası hafif ağrı oluşması ve leke tarzında kanamalar görülmesi de normaldir.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrası oluşabilecek kanamalar için kullanılan pet 2-3 saatte bir değiştirilmelidir. Aynı gün havuza ya da denize girilmemelidir. Kürtaj sonrası banyo duş şeklinde yapılmalıdır. Operasyondan 1 hafta sonra mutlaka hasta kontrolü yapılmalıdır. Kontrole kadar banyonun küvette yapılması önerilmez. Ayrıca kişide enfeksiyon riskini artıracağı için en kürtaj işleminden sonra az 2-3 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Kanama bittikten sonra doktorun değerlendirmesi alınmadan cinsel ilişki kesinlikle olmamalıdır. Kürtajdan sonra hafif lekeli kanamalar olabilir. Fakat kanamanız şiddetli ve yoğunsa acilen kliniğimize kontrole gelmelisiniz. Bunun dışında kötü kokulu akıntı, parça düşürme, şiddetli ağrı ve ateş olması durumunda da aynı şekilde görüşmemiz gerekir. Kürtaj sonrası gebe kalma ihtimaliniz devam eder. Korunma işlemi için hap yada rahim içine takılan spiral en etkili yöntemdir.

Genital Estetik

Dıştan görünen her organın düzeltme ya da görünüm amaçlı estetiği yapılabildiği gibi genital organlarında her türlü estetiği yapılır. Muayenehanemizde genital estetik alanında vajinal sıkılaştırma, iç ve dış dudak estetiği, hood plasti ve genital gölgede renk açma işlemleri yapılır. Bizler genital estetik ankara olarak hastalarımızın bu beklentileri doğrultusunda yaptığımız tüm estetik işlemleri için olumlu geri dönüşler ve yüz güldüren sonuçlar alıyoruz. Siz hastalarımızın olumlu mesajları genital estetik ankara ekibini mutlu etmektedir.

Genital Estetik Operasyonları Nasıl Yapılır?

Bazı kişilerde iç dudaklar doğuştan büyük veya uzun olabildiği gibi bazı kişiler de de dış dudaklar ince veya koyudur. Bu görüntü kişi için estetik açıdan rahatsız edici durumlar yaratabilir. Kliniğimizde yapılacak cerrahi işlemler ile kişinin istekleri doğrultusunda dış dudak estetiği yapılabilir. Genital estetik operasyonlarını genellikle cihazla yapıyoruz. Bazı işlemler için ise genital estetik ankara olarak zaman zaman cerrahi uygulamalarımız da olmaktadır. İç dudak sarkması ameliyatı kısa sürede yapılmaktadır. Bölge uyuşturulduktan sonra eşit olarak küçültme işlemi yapılır. Onarım işlemi dikişlerle tamamlanır. Kliniğimiz genital estetik ankara için randevu alacak hastalarımızın tüm işlemleri Op. Dr. Uzay Yıldırım tarafından yapılacaktır.

hatunzade