Kurtlar Vadisi Duayen Oyuncusunu

Kurtlar Vadisi Duayen Oyuncusunu

Kurtlar Vadisi Pusu’da rol alan duayen tiyatro sanatçısı h-ayatını kaybetti. Türk tiyatrosuna yıllarca hizmet veren ve Kurtlar Vadisi Pusu olmak üzere birçok yapımda yer alan Prof. Dr. Bozkurt Kuruç. 86 yaşında ha-yatını kaybetti. Türkiye’de tiyatronun gelişmesine önemli katkıları olan eski Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Bozkurt Kuruç. Yaşamını sürdürdüğü İzmir’de. Gece saatlerinde v-efat etti. Kuruç. Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Başkanlığı görevini yürütüyordu.

TİYATROYA ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Ankara’da 1935’te doğan Bozkurt Kuruç, 1960 yılında Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu. Devlet Konservatuvarında Mahir Canova, Cüneyt Gökçer. Ayrıca Salih Canar, Nusret Şenbay, Nurettin Sevin gibi ustalardan ders alan Kuruç. Mezuniyetinin ardından Ankara Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev aldı. Kuruç, 1962-1965 yılları arasında İngiltere’de rejisörlük eğitimi aldı. Usta sanatçı, Devlet Tiyatrolarında 100’den fazla oyunda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı.

ABD’Lİ OYUNCULARLA İNGİLİZCEPERFORMANS SEGİLEDİ
Hacettepe Üniversitesine bağlanan Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde öğretim üyeliğine getirilen Kuruç, burada 1987 yılında doçent, 1988’de profesör oldu. Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü yapan Kuruç, 1999’da ABD Chicago’da Nazım Hikmet’in “Kuvayi Milliye” adlı eserini İngilizce olarak ABD’li oyuncularla sahneledi.

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN