Kuru İncir Deyip Geçmemeliymişiz Aslında

Kuru incir aslında vücudumuz için gerçekten çok faydalı ve kişiden kişiye değişse de çok leziz bir yiyecektir. Çoğunlukla emektar annelerimizin yaptığı reçeli olsun,hoşafı olsun,tatlısı olsun halk olarak bolca tüketiriz.Fakat bu kadar tüketsekte eğer yediğimiz kuru incir veyahut normal incir eğer doğru şekilde önümüze gelmiyor ise sağlığımız üzerinde gerçekten büyük etkisi bulunmaktadır.

Konumuzun asıl amacı olan Kuru incir ise sadece günde 1 adet bile yeseniz içinde bulunan sayılamayacak kadar olan vitamin ve minarel sayesinde bağırsaklarımız temizlenmesinde,enerjimizin yenilenmesinde çok büyük rol oynamaktadır.

Eğer ki bağırsak tembelliği diye adlandırdığımız hastalık maalesef sizde mevcut ise bir adet kuru incir alın ve onu zeytin yağına bandırarak tüketin emin olun o hastalık tekrarlanmayacktır.Eğer ki çocuğunuz var ise onlara da sabah kahvaltısında sadece 1 kuru incir ile güne zinde başlamasına katkı sağlaya bilirsiniz.

Hazır Almak İstemiyor İseniz Dikkatlice Okuyunuz !

Elbette aramız da bir çoğumuz paketlenmiş veya hazır almak istemeye bilir.Eğer ki sizde hazır almak istemiyor iseniz bu yazıyı çok dikkatli bir şekilde bu yazıyı okuyunuz.

Öncelikle eğer ki ağacın köklerine düşmüş ve çürümemiş şekilde bulursanız o incirleri de alabilirsiniz çünkü incir ağaçtan sonra koptuğu daldaki özsuyunu kaybeder ve düştüğü yerde suyunu çok fazla kaybeder ve kurumaya başlar 1 hafta içerisinde incir yarı kurumuş hale gelir.Bunu daha fazla kurutmak isterseniz eğer ki kurutmanız önerilir bir tepsinin üzerine incirleri yerleştirerek güneş alan bir balkona bırakınız.İyice buruşmaya yüz tuttuğunda bakır kazanlarda küllü su kaynatılır. İçine bir avuç kaya tuzu atıldıktan sonra incirler bu suya birkaç dakika batırılır. Çıkarıldıktan sonra iki bez arasında suları alınır, damlara çarşaflar serilir ve incirler buralarda kurumaya bırakılır. Bir hafta kadar da burada kaldıktan sonra kuru kekik ya da defne ile harmanlanıp “kulaklı” denen sepetlere bastırılır. Kekik ve/veya defne yaprağı kurtlanmayı, böceklenmeyi engeller. Ancak elbette istisnalar olabilir doğal yöntemde. Yani incir ve kurt arasındaki bitmeyen savaşta kurtlar da galip gelebiliyor ara sıra.Tuz oranı biraz daha arttırılabilir bazen daha güvenli olması için.

Akın Bolat

YORUM YAZIN