Kütür Kutur Karışık Turşu Tarifi

Kütür Kutur Karışık Turşu Tarifi

Turşu bizim sofralarımız ve kültürümüzün sağlık bir parçasıdır. Sadece kış aylarında değil yaz aylarında da her yöre kendine özgü turşular yapmaktadır. Örneğin Trakya yöresinde yazın yapılan yağlı biner turşusu da enfes olmaktadır. Turşuların binbir çeşidi bulunmaktadır ve hepsi ayrı güzel olmaktadır. Bugün sizinle çok lezzetli ve tüm kültürlerin ortak olarak yaptığı Kütür Kütür Karışık turşu tarifi işe turşumuz kuracağız.

Karışık Turşu

bereketlisofralar  teşekkürler
Malzemeler:
4 kilo Kornişon
Beyaz lahana
Yeşil domates
Havuç
Kırmızı biber
Yeşil biber (çarliston biber, sivri biber, minik tombul biber ya da istediğiniz farklı bir biber çeşidi)
Sarımsak
Maydanoz
Kereviz yaprağı
Üzüm sirkesi
Limon
Kaya tuzu
İçme suyu
Hazırlanışı:
Turşuyu iki aşamalı hazırlıyoruz. İlk aşamada kornişonları yıkayıp çatalla birkaç yerinden delin ve turşu kabına yerleştirin. Su ve kaya tuzunu karıştırıp kornişonların üzerine dökün. Ağzını sıkıca kapatıp bir hafta bekletin. Bir hafta sonunda kornişonların suyunu döküp tekrar iyice yıkayıp turşunun ikinci aşamasına geçin.
Turşunun ikinci aşaması için diğer malzemeleri hazırlayın. Lahanayı doğrayıp yıkayın. Havuçları soyup yıkayın ve ince ince doğrayın. Kırmızı biberleri yıkayıp çekirdeklerini ayırın ve istediğiniz büyüklükte doğrayın. Yeşil biberleri yıkayıp sapları uzunsa kesin. Sarımsakların kabuklarını soyup yıkayın. Maydanozları ve kereviz yapraklarını yıkayın.

Turşu kabının dibine maydanoz ve kereviz yapraklarından birkaç tane yerleştirin. Birkaç tanede sarımsak atın. Üzerine kornişonlardan biraz yerleştirin. Sonra hazırladığınız diğer malzemeleri sırayla yerleştirin. Aralarına sarımsaklardan eklemeyi unutmayın. Turşu malzemelerini doldururken sıkı sıkı yerleştirin ama sakın elinizle fazla bastırmayın. Turşu kabınız tamamen dolunca üzerini maydanoz ve kereviz yaprakları ile kapatın.Turşu suyu için ölçü olarak 2,5 litre içme suyu, 5 yemek kaşığı kaya tuzu, 2 su bardağı üzüm sirkesi, yarım limon suyu kullanarak hazırladım. Turşu suyunu yaptığınız turşunun miktarına göre eşit ölçülerde artırarak çoğaltabilirsiniz.
Turşu suyunu hazırlamak için içme suyunun içine kaya tuzunu ekleyip eriyene kadar karıştırın. Sirke ve limon suyunu da ilave edip iyice karıştırın. Hazırladığınız turşu suyunu doldurduğunuz kaba tamamen doldurana kadar döküp ağzını sıkı sıkı kapatın. Ben bir kaç gün tezgahın üzerinde bekletiyorum çünkü bazen turşu ekşimeye başlayınca taşabiliyor. Birkaç gün bekledikten sonra serin güneş görmeyen bir yerde ekşimeye bırakın. Yaklaşık 15-20 gün sonra turşunuz Hazır yiyenlere Afiyet Şifa Olsun.

 

hatunzade

YORUM YAZIN