Lezzetli Karpuz Seçmek için 5 İpucu

Yaz geldiğinde her öğünde tüketilebilecek harika bir meyvedir. Ama tabii ki karpuz lezzetli olduğunda malesef kelek kelek yada içinin çürük olma ihtimali de karpuz seçmeyi bilmeyenlerin karpuzdan uzak durmasını sağlamaktadır.

Lezzetli Karpuz seçmek için ilk yapmanız gereken yer her karpuzda olan ve toprağa değen kısmını bulmak olacak. Toprağa değen bu kısmın açık sarı olması toprakta olgunlaşmadığını göstermektedir. Bu kısmın koyu sarı renkli hatta turuncu olması gerekmektedir.

Lezzetli bir karpuz seçebilmek için beyaz kısımlarda arıların geldiğini ve tozlaşmanın olduğunu gösteren bu kısım mutlaka olması gerekir. Çünkü tozlaşma olması ve arıların gelmesi bu karpuzun lezzetli olduğunu gösterir.

Bunu pek çok kişi bilmez ama karpuzun Erkeği ve Kız Olanı vardır. Uzun Karpuzlar erkek kısa ve yuvarlak karpuzlar daha ise kızdır. Kız olan daha sulu ve daha lezzetlidir.

Karpuz Boyutu karpuzun lezzetini göstermektedir. Çok küçük olan karpuzlar henüz olgunlaşmamıştır. Çok büyük olanlarda içi geçmeye başlamış olabilir. En ideali ortalama büyüklükte bir karpuz almak olacaktır.

Karpuzun ucundaki sapın bu şekilde kuru olması karpuzun yeteri olgunluğa ulaştığında toplandığının bir göstergesidir. Eğer bu sap yeşil ise karpuzun henüz olgunlaşmadan toplandığı gösteriri.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*