Magnezyum En Önemli Eksikliği Belirtileri.

Magnezyum önemi bilinmeyen fakat vücudumuzdan 300 den fazla enzimi aynı anda çalıştıran bir mineraldir. Sağlıklı kemik, diş, Kas, beyin ve kalp fonksiyonlarına sahip olabilmemizi sağlamaktadır.

Magnezyum eksikliği dünya nüfusu üzerinde %75 ülkemizde ise %85 e lere varan ciddi bir sayıdadır. Kandaki Magnezyum ise sadece %1 inin ihtiva eder Magnezyum %50 kemiklerde birikir. Magnezyum eksikliğinde ise D vitamini ve kalsiyum işleyemez. Sizlerde Aşağıdaki belirtilerden En az iki tanesi varsa derhal doktora başvurmalısınız.

1 – İşitme Kaybı ve Kulak Çınlaması

Çin de yapılan araştırmada kulak çınlaması ve işitme kaybı olan hastalara 3 boyunca düzenli olarak magnezyum verilmiştir. Magnezyum seviyeleri yükselen hastaların şikayetleri neredeyse bitme noktasına gelmiştir.

2 – Depresyon ve Uykusuzluk

Hırvatistanda bir akıl hastanesinde intihar eden hastalara yapılan tahlillerde ciddi oranda magnezyum eksikliği teşhisi konulmuştur.

3- Kas Ağrısı – Tutulmalar ve Titremeler;

Kasları besleyen tek mineral magnezyum olduğunu neredeyse söyleyebilirz. Magnezyum kaslardaki diğer vitamin ve minerallerin işlenmesi için gereklidir. Özellikle yeni doğum yapan kadınlara kaslarının rahatlaması için magnezyum yağı ile masaj yağılmaktadır.

4 – Kalp Fonksiyonlarının Düzgün çalışması

Az öncede belirttiğimiz gibi tüm kaslar için etkili olan magnezyum kalp kaslarının da düzenli çalışması için gereklidir. Eksikliği durumunda ise Kalp krizi ve aritmiyi tetikleyebilir.

5- Böbrek taşları

Böbrek taşları kalsiyumdan oluşur bunun sebebi ise vücuda giren kalsiyum, magnezyum olmadan çalışamaz böbreklerde kalan kalsiyum ise böbrek taşlarına neden olur.

6 – El ve Ayak Üşümesi

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

En çok magnezyum Kabak Çekirdeği, Ay Çekirdeği, Maden Suyu, Ceviz Fındık, Kepekli gıdalar ve muzda bulunur.

Bunlardan en az bir tanesi varsa doktorunuza başvurarak uygun takviyeyi satın alabilirsiniz.

 

 

 

hatunzade