Mikrodalga Kullanmanın Sonuçları !

Bildiğiniz gibi mikrodalga insanlar için son derece pratik bir elektronik eşyadır. Fakat bizler bu zaman tasarrufu elektronik eşyanın zararlarını bile bile kullanıyoruz. Mikrodalgada ısıttığımız yiyecekler bizim için sağlıksız ve zararlıdır. Özellikle bazı besinlerin ve mutfak gereçlerinin mikrodalgaya girmesi oldukça tehlikelidir. İşte mikrodalgaya girmemesi gerekenler:
Süt
Sütü mikrodalgada ısıtasırsanız proteinleri çözülür ve sağlık açısından hiç bir yararı kalmaz. Böylelikle sadece süt görünümlü yağ içmiş olursunuz.
Folyo
Yiyeceklerinizi aliminyum folyoya sarıp mikrodalgaya koyarsanız, birçok kıvılcım oluşup evinizde yangın çıkarabilirsiniz. Ayrıca yiyeceğiniz yiyeceklerin yapısını bozarak sağlığınızı kötü etkiler.
Plastik
Plastiğin günlük hayatta ister normal sıcaklık ister soğuk ortamda kullanılıyor olması bile oldukça tehlikelidir. Bir de mikrodalgaya girip ısınması sonucu yiyeceğimiz besine işlememiş olması imkansızdır. Bu nedenle mikrodalgaya girmemesi gerekir.
Dondurulmuş Et
Dondurulmuş etin çözülmesi biraz zaman alır. Bu sebeple bekleme zamanımız olmadığında eti bir an önce çözdrmek için çeşitli yöntemler uygularız. Bu yöntemlerden biriside mikrodalgaya koymak olablir. Fakat bu yöntemi asla uygulamamız gerekir. Çünkü eti mikrodalgada çözdürmeye çalışırsak sadece bakteri oluşmasını sağlamış oluruz.
Su
Suyu mikrodalgada ısıtırsanız ani ve aşırı ısınmasını sağlamış olursunuz. Bu durumda oldukça tehlikelidir. Çünkü su normalden çok daha fazla ısınır. Böylece ciddi yanıklara sebebiyet verebilirsiniz.
Yumurta
Yumurtanın mikrodalgaya girmesi oldukça tehlikelidir. Çünkü yumurta mikrodalga içerisinde patlayabilir.

hatunzade

1 YORUM

 1. Avatar

  Bu sorunların hepsine bir çözüm vardır
  Birincisi çözünen et kısa sürede çözdürüldüğünden mikrop üremez ancak zamanınız varsa en güzeli buzdolabında bir gün önceden bırakarak çözdürmektir
  Yumurta kabuğuyla değil kırılarak ve sarısı hafif delinerek pişirilir
  Süt zaten taşar o uygun değil
  Su 100 derecede kaynar burada sorun ısıttığınız bardak veya kupanın da ısınmasıdır ki eliniz o nedenle yanabilir
  Ama pilavınız , böreğiniz muhteşem ısıtılır
  Enerji tasarrufu yapar
  Yiyeceğiniz tabakta ısıtacağınızdan bulaşığınız azalır
  Ocakta kaynatmakta yüksek ısıya yiyeceğin maruz kalmasına meden olur yine besin değeri azalır
  Eti dışarda çözdürürseniz işte o zaman mikrop ürer
  Vee mutfak bezlerinizi nemliylen en üst ısıda 2 dakika ısıtın tamamen sterilize edecektir mikrodalga