Mucize Besin Spirulina Nedir? Nasıl Kullanılır

“Spirulina bir moda ürünü değildir”
Spirulina platensis fotosentetik, tek hücreli, mikroskobik su yosunu türüdür. Spirulina, insanlık için çok önemli bir türdür ve yıllardır Avrupa’da, Amerika’da ve Uzakdoğu’da güvenle kullanılmaktadır. Spirulina üzerine yapılan ulusal ve uluslararası yüzlerce bilimsel çalışma vardır. Dünyada 20’den fazla ülkede üretimi yapılmakta ve 75 civarı ülkede tüketilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü Cenevre’de Spirulina’nın yetişkinler ve çocuklar için çok faydalı bir besin olduğunu açıklamışlardır. Birleşmiş Milletler açlıkla mücadelede Afrika’da Spirulina kullanıyor. NASA uzay çalışmaları için Alabama Üniversitesi’ne araştırma yaptırdı ve şu an ideal besin olarak mikroalgleri işaret ediyor. NASA ve ESA astronotların uzay seyahatlerindeki beslenmelerinde Spirulina kullanılıyor.

Maalesef ülkemizde son yıllarda moda ürünlere çok ilgi gösterilmektedir. Herhangi bir moda ürünü sadece ticari amaçla piyasaya çıkarılmakta ve güçlü bir reklam stratejisiyle en çok talep edilen ürün haline getirilmektedir. Bu tür ürünlerin bilimsel dayanağı olmadığı ve satıcıları tarafından gerçek faydalarından çok daha fazla abartıldığı için kullanıcıların beklentileri de haklı olarak çok büyük olmaktadır. Bu da peşi sıra hayal kırıklıklarına neden olmaktadır. Sonuçta bu tür ürünler kısa sürede piyasadan silinip gitmektedir. Oysaki Spirulina, bir moda ürünü değildir. Spirulina’nın faydaları bilimsel verilere dayanır ve bilimin modası olmaz. Bu nedenledir ki Japonya’da 50 yaş üstü insanların %73’ü düzenli olarak Spirulina kullanmaktadır.

Spirulina %70 oranında zengin protein içerir. Bunun yanında demir, çinko, selenyum, mangan, bakır, krom, B, C ve E vitaminlerini de içermektedir. Spirulina ilaç değildir. Fotosentetik, bitkisel bir formdur. %100 doğaldır, kimyasal içermez. Kullanımında doz aşımı yoktur. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Bilim adamları Spirulina’nın 2,5 milyar yıldır DNA’sının değişmediğini kabul etmektedir. Yeşil sebzelerde bulunan doğal pigmentler Spirulina’da zengindir. Bu yüzden sebze yemekten hoşlanmayan çocuklar için de muhteşem bir besin kaynağıdır.

Besin kaynağı olmasının yanında cilde haricen uygulanması ile ilgili olumlu birçok bilimsel makaleden yola çıkarak 26 ay süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda SLES, Betain gibi sentetik kimyasalları kullanmadan doğal ve göz yakmayan şampuan ve saç kremi üretmeyi başardık. Bebekler ve büyükler için çok doğal ürünler oldu.

Mustafa UZUNAĞAÇ
Su Ürünleri Mühendisi / Mikroalg Uzmanı

Sağlıklı ve Doğal Spriluna Sipariş Etmek İçin Akuatik Firmasını Ziyaret Edebiliriniz.

https://www.akuatik.com/

Etiketler

hatunzade

YORUM YAZIN