Mutfaktaki Tehlike!!! Bulaşık Süngeri…

Her mutfakta kullanılması zorunlu olan gereçlerden birisidir bulaşık süngeri. Peki ulaşık süngerinin hayatımızı tehlikeye atabilecek kadar zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Bulaşık Süngeri Neden Tehlikelidir?

Bulaşık süngeri tabağımızda kalan bakteri, ocağımızda ve tezgahımızda kalan bakterilerle temas eder. Bu temasın ardından içerisine hapsettiği bakteriler süngerin uzun süre ıslak kalmasından dolayı burada hızlıca çoğalırlar. Ve bu rutin haline geldiğinde ise uzun süre kullanımlarda ise tam bir bakteri yuvası haline geliyor. Ve süngerimiz çöpe giden kadar mutfağımızda kullandığımız alanlara da yayılıyor.

2007 yılında ABD de yapılan bir araştırmada 1 hafta boyunca kullanılan bir süngerde 60 farklı bakteri çeşidinin bulunduğu tespit edildi. Bu Bakterilerinin bazıları 30 dakika canlı durabildiği gibi bazılarının da 24 saat bile etkili olduğu açıklandı. Ve bu çalışmada süngerler 1 saat boyunca çamaşır suyu, sirkeli su ve limonlu suda bekletildi.

Çamaşır suyunda bekletilen süngerin %87 oranında bakteri barındırdığı, limonlu su da bekletilen süngerin %21, sirkeli suda bekletilen süngerin ise %3 bakteri barındırdığı ortaya çıktı. Burada anlaşılacağı gibi çamaşır suyu ve kimyasal deterjanların bakteriler üzerinde etkili olmadığı anlaşıldı.

Uzmanlar uyardı; Bulaşık süngerlerinin en fazla bir hafta kullanıldıktan sonra çöpe atılmalı ve günlük olarak ta sirkeli suda bekletilmesi gerektiği belirtildi.

hatunzade

1 YORUM

  1. Avatar

    Thanks Author, guess I got lost in the black magic of the internetit’s good to be back!

YORUM YAZIN