Nazarın Günlük Hayatta Belirtileri

Nazarın günlük yaşam üzerinde büyük etkileri vardır. Toplumumuzda nazar duası çok sık yapılan dualardan biridir. Her gün yüz binlerce insan nazar duası okumakta ve böylece nazardan korunmaya çalışmaktadır. Peki, nazarın belirtileri nelerdir? İşte nazarın şüpheye yer bırakmayacak belirtileri…

Nazarın günlük yaşam üzerindeki büyük etkileri

Nazar’ın anlamı uzmanlar tarafından şöyle yorumlanır;

Gözlerdeki zararlı ziyaların yoğun duygularla birleşerek karşıdaki varlığa zarar vermesidir. Nazarın mahiyeti ve tesirleri çok daha derin ve karmaşıktır. Nazara maruz kalanlar genellikle insanlardır. Nazar insanların hastalanmasına, sakat kalmasına, basiretinin bağlanmasına hatta kendi eli ile kendisine zarar vermesine neden olmaktadır.

Karşı Konulamaz Uyku İsteği

Nazara maruz kalan insanlarda çoğunlukla yoğun bir uyuma isteği olur. Çok uzun zaman uyuyup gerçekte uykularını alsalar dahi uyuma isteği hala devam eder. Gün içinde boş bırakılırlarsa hemen uykuya dalarlar. Üzerinde nazar olan şahıs herhangi biri ile konuştuğunda onun da uykusunu getirir.

Çok Sayıda Eşyanın Kırılması Ya Da Bozulması

Üzerinde nazar olan kişinin çok sayıda eşyası kısa bir sürede bozulmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan eşyaların bozulup kırılması bir yana yeni alınan ürünler de bir çırpıda ciddi biçimde arızalanmaktadır. Bazı durumlarda kişinin kullandığı saat, telefon gibi dijital ya da mekanik araçlar da ortada ciddi bir sebep yokken normalden daha sık bozulmaktadır.

Unutkanlık Ve Dalgınlık

Nazara maruz kalan kişi daha önceden çok iyi bildiği birçok şeyi hızlı bir biçimde unutmaktadır. Birçok örnekte kişi kendi telefon numarasını dahi hatırlayamamaktadır. Nazara maruz kalan kişiler sadece ezberledikleri Kuran surelerini canlı biçimde hatırlamakta geriye kalan her şeyi unutma eğilimi göstermektedirler.

Takıntılı Hale Getirilmiş Devamlı Davranışlar

Nazar belirtileri içinde en kolay fark edileni kişinin sürekli aynı hareketleri tekrarlayıp durmasıdır. Son zamanlarda ortaya çıkmış bir el hareketi, tespih, anahtarlık gibi eşyaları elden düşürmeme ve onlarla devamlı ritmik hareketler yapma, bir sözcüğe takılıp devamlı onu kullanma ya da bir şarkı nakaratını tekrarlayıp durma nazar belirtisi olarak kabul edilir.

Bıçak Vb. Keskin Aletlerden Duyulan Korku

Günlük hayatta insanlar bıçak ve jilet gibi kesici aletlerden korkmamaktadır. Mutfakta ve normal işlerde çok rahat kullandığımız bu araçlar nazara maruz kaldığımızda bize çok korkunç araçlarmış gibi gelir.

Nazara uğrayan biri bıçak gibi keskin araçlarla çalıştığında normal durumdan çok daha fazla ürküp korkmaktadır. Keskin aletlerden korkmanın yanı sıra ev hayvanlarından, karanlıktan ve yalnız kalmaktan korkma da nazar belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nazardan korunmak için en sağlıklı yol dua etmek. Nazardan korunmak için ise sıklıkla Felak, Fatiha, İhlas, Nas ve Ayetel Kürsi’nin okunması tavsiye edilmektedir.

Akın Bolat

YORUM YAZIN