Örgü Altıgen Motif Nasıl Yapılır (Tığ işi)

Merhaba arkadaşlar en çok kullanılan fakat nette fazla ayrıntılı bir şekilde anlatımı bulunmayan bir model olan Altıgen motifin nasıl yapıldığını sizlere anlatacağım. Altıgen motif petek gibi durduğundan özellikle sakallı iplerde paspas, yatak örtüsü gibi modellerde kullanılıyor. Özellikle ebruli, akıllı yada batik ip kullandığınızda üç boyutlu bir görüntü veriyor.

Gelelim yapılışını ilk kez yapıyorsanız biraz kafa karıstırıcı gibi görünüyor fakat ikinci motifte elinizin alışacağından emin olabilirsiniz.

Ben en küçük modelini paylaşıyorum.

İşte altıgen Motifin Yapılışı:

8 zincir çekiyoruz ve küçük bir halka oluşturuyoruz. Ve bu 8 zincir üzerine 12 tane ikili trabzan oluşturuyoruz ve ilk sıramızı tamamlamış oluyoruz. İkinci sırada ise bir zincire iki sefer batarak1 zincir çekip diğer zincire atlıyoruz 24 tane ikili tırabzan elde etmiş oluyoruz. Ve 3 zincir çekerek bir üst sıraya geçtiğimizde işte burası bizim en önemli püf noktamızdır. Altta yaptığımız her iki dolgunun arasında (1 dolgu yapıp diğerini atlıyoruz) 3 tane ikili tırabzan yapıyoruz, aralarına ise 2 zincir çekiyoruz. Toplamda 12 tane 3 lü grup olması gerekmektedir. Ve en son sırada ise bir araya iki zincirli su taşı diğerine ise sadece 3 tane 2li trabzan yaparak tamamlıyoruz ve bu şekilde su taşının üzerine su taşı gelecek şekilde yaparak büyütebilirsiniz.

 

 

hatunzade

YORUM YAZIN