Örgü Dantel Sepet Yapılışı

Merhaba Kızlar Derya Baykal’ın program konuğu Sibel Kavaklıoğlu hanım efendinin paylaştığı dantel örgü sepetlerin yapımını sizlerle paylaşmak istedim.

Örgü Dantel Sepet Yapılışı

Bu örgü çok ilgi çekti bende kızıma oyuncak kutusu yapıyorum ve koli buldum onun üzerine kalıp yapacağım. onun boyutunda yapmayı hedefliyorum. Fakat sizlere programda paylaşılan modeli anlatmak istiyorum.

İpimizin koton ip olması lazım tutkalı tutabilmek için. 2 numaralı tığ olması gerekiyor. ve ipimizi iki kat yapıyoruz formunu iyi alması için. dileyen 1,5 katta yapabilir. sökülen bir ip. Kare olanlarda 6 ova olanlarda 7 motifimiz bulunuyor.

8 zincirle bir halka oluşturuyoruz. üzerine aralara 2 zincir çekerek 12 tane trabzan yapıyoruz.

4 zincirle yukarı çıkıp iki kere doluyoruz3 kere çıkıp 2 zinciri bekletip tekrar iki kere dolayıp 3 kere çıkıp 4. cüyü hep birlikte çıkıyoruz ve 5 zincir çekiyoruz yine aynı işlemi yapıyoruz sırayı tamamlıyoruz

kare oluşturabilmek için 6 zincir çekiyoruz, sık iğne ile yandaki kutucuğa bağlıyoruz.

6 zincir daha çekip sonraki boşluğa 2li trabzan yapıyoruz, tekrar 6 zincir çekip aynı kutuya yıne ikili trabzan yapıyoruz 6 zincir daha çekip diğer kutuya sık iğne ile bağlıyoruz. bu bir motif oluşuyor.

bu motiflerden 6 tane olduğunda bir kare oluyor. ve 7 trabzanlı bir oya yapılıyor.

hatunzade

YORUM YAZIN